Yaş meyve ve sebze sektörü değerlendirildi

 Yaş meyve ve sebze sektörü değerlendirildi

Vali Mahmut Demirtaş, yaş sebze ve meyve üretimi ile bunların satış ve pazarlanması alanlarında faaliyet gösteren sektör temsilcileriyle toplantıda bir araya geldi.

Çukurova Kalkınma Ajansında düzenlenen toplantıda konuşan Demirtaş, ülke genelinde ve bölgede pek çok ürün üretiminde önde olan Adana’nın diğer illerin gerisinde kalmış gibi bir izlenim verilmiş olmasından duyduğu rahatsızlığa dikkat çekti. Sektörün temsilcileriyle bu olumsuz algıyı ortadan kaldırmak için “neler yapılabileceğini” konuşacaklarını vurgulayan Demirtaş, “Üreticilerimizin hem de meslek mensuplarımızın çeşitli sorunları ve sıkıntıları var. Bu sorunları bu toplantıda dinleyecek, bu sıkıntılarla ilgili karşılıklı müzakerelerde bulunacağız.” dedi. 

Hal Kanununda bir değişiklik yapılmasının şu an gündemde olduğunu belirten Vali Mahmut Demirtaş, “Hal Kanunu’nun değişiklik sürecinde sizlerden alacağımız görüş ve önerileri Ticaret Bakanlığımıza ileteceğiz. Üçüncüsü; geride bıraktığımız bir yıl içerisinde gıda fiyatlarında, özellikle yaş sebze ve meyve fiyatlarında spekülasyon yapan, fahiş fiyat artışı gerçekleştirerek haksız kazanç elde eden çevrelerle mücadele konusuna değineceğiz.” şeklinde konuştu.


‘Adana ürün çeşidi bakımından zengin’
 
Türkiye’nin üretime müsait verimli ve geniş tarım alanları, bölgelerin ekolojik farklılıkları sayesinde meyve ve sebzenin iyi koşullarda ve kaliteli olarak yetişebildiği dünyanın nadir ülkelerinden biri olduğuna değinen Demirtaş, “Mevsimin ilk sebze, meyve ve tahılları bölgemizde üretilmektedir. Ayrıca ilimizin kıyı, eşik ve dağlık kesimlerinde farklı iklim ve toprak koşullarının yaşanması, meyve yetiştiriciliği alanında geniş bir çeşitliliğe ve dağılıma izin vermektedir. Adana, 1.632.883 ton meyve üretimiyle, Türkiye meyve üretiminin yaklaşık yüzde 7,3’ünü karşılamaktadır. Meyve yetiştiriciliğindeki asıl hedefimiz, yüksek kaliteli, pazarlanmaya uygun, hastalık ve zararlılardan arındırılmış, kalıntısız üretimi artırmaktır. Böylelikle hem iç piyasa ihtiyacını giderecek hem de dış pazarlara satılabilecek düzeye ulaşmaktır. Yetiştiricilikte devamlılığı sağlayarak, dış pazarlarda marka olabilmek ise nihai amacımızdır.” dedi.
“Özellikle ana meyveciliğimiz olan turunçgillerin ova kesiminde sorunlarını çözmek önceliğimizdir.” diyen Demirtaş konuşmasının devamında, “Sert çekirdekli türlerden erkenci şeftali, nektarin ve kayısı yetiştiriciliğinin alternatif olarak geliştirilmesi de meyvedeki rekabet gücümüzü artıracaktır. Yüksek kesimlerde başta kiraz, vişne, ceviz ile uygun arazilerde badem yetiştiriciliğinin arttırılması ise üretim potansiyelimizi katlayacaktır. Zeytin üretimimiz ise yağlık ve sofralık olarak 118.415 dekar alandaki 42.000 ton üretimiyle, ülkemiz zeytinciliğine yüzde 1.4’lük katkı sunmaktadır. Öte yandan son yıllarda çilek üretimi ve örtü altı muz yetiştiriciliği de üreticilerimiz tarafından büyük ilgi görmektedir.” diye konuştu.
‘Dış satışımızı artırmamız gerekiyor’
 
Üreticilerin kendilerini geliştirip ilgilendikleri alanda bilinçlenmeleri gerektiğini dile getiren Demirtaş, şöyle devam etti: “Sofralık meyvelerin dış satımı ise mevcut potansiyelimize göre oldukça düşüktür. Bu nedenle, meyve türlerinde dış satımımızı artırmamız gerekmektedir. Küçük dış satımcıların organize olarak pazarlara girmesinin önünü açmalıyız. Kontrollü soğuk depo koşulları ile soğuk zincirin oluşturulmasını mutlaka sağlamalıyız.” 


Adana’nın 480.000 dekar turunçgil arazisi ile ülkemizin narenciye üretimi yapılan en önemli merkezlerinin başında geldiğini belirten Demirtaş, şunları söyledi:  “1.399.000 ton üretim ile ülkemiz üretiminin yüzde 29’u ilimizde gerçekleştirilmektedir. Üretimin artırılması noktasında turunçgil bahçesi tesis ederken iç ve dış piyasada tutulan ürünlerin dikilmesi yönünde bir ürün politikası geliştirmemiz gerekmektedir. Turunçgil üretiminde, üretimi çeşitlendirmeliyiz. Yılın tamamını kaplayacak şekilde erkenci çeşitlerden, geççi çeşitlere doğru bir üretim planı yapmalıyız. Bu sayede gerek iç pazar, gerekse dış pazar imkânlarından daha fazla yararlanmış oluruz.
 
 ‘Fahiş fiyat uygulayanlara ceza’

“2018 yılında Adana’da üretilen toplam sebze miktarı ise 1.806.463 tondur.” açıklamasını yapan Demirtaş, “Ülke üretiminde karpuzun yüzde 25’i, kavunun yüzde 12’si, marulun yüzde 14’ü, soğanın yüzde 7,5’i, patatesin, biberin yüzde 5’i, patlıcanın yüzde 4’ü, ıspanağın yüzde 2’si, domates ve salatalığın yüzde 1’i bu topraklarda yetişiyor. Amacımız bilinçli üretim metotlarıyla, bu oranları daha yukarılara çıkarmaktır. Sözlerimin başında ifade ettiğim üzere, fahiş fiyat uygulaması yaparak haksız kazanç elde eden firmalara ve iş yerlerine yönelik denetimlerimizi de ilgili birimlerimiz eliyle sürdürüyoruz. Aykırılık tespit edilen ürünlerle ilgili, firmalara idari para cezaları uyguluyoruz.” 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER