‘YOKSULLUK ARTIYOR’

‘YOKSULLUK ARTIYOR’

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, açlık sınırının Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 1,4 oranında artarak 2 bin 949 liraya; yoksulluk sınırının ise 10 bin liraya çıktığını bildirdi. İktidarın, fiyat istikrarını sağlayamamasının faturası dar ve sabit gelirlilere çıktığını ifade eden Balık, “Enflasyonun yükselişini sürdürmesi yoksulluğu daha da artırırken, açlık riskini de büyütüyor. Dört kişilik bir ailenin açlık sınırı eylülde bir önceki aya göre yüzde 1,4 oranında artarak 2 bin 949 liraya yükselirken, yoksulluk sınırı döviz kuruna bağlı fiyat artışlarının etkisiyle 10 bin 5632 liraya kadar çıktı.” dedi.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu’nun Ar-Ge birimi KAMU-AR’ın, dört kişilik bir ailenin dengeli ve sağlıklı beslenebilmesi için tüketmesi gereken gıda miktarlarını esas alarak belirlediği açlık sınırı ile gıdanın yanı sıra diğer ihtiyaçlarını da yoksunluk hissi duyulmadan karşılayabilmesi için yapması gereken gıda dışındaki harcamaları dikkate alarak hesapladığı yoksulluk sınırı araştırmasının eylül ayı sonuçları açıklandı.

Mehmet Balık, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada,  şunları kaydetti: “Açlık sınırı eylülde bir önceki aya göre  42 lira artarak 2 bin 949 lira olurken, gıda dışındaki ihtiyaçlar için yapılması gereken harcama ise 84 liralık artışla 7 bin 683 liraya çıktı. Ailelerin gıda ve gıda dışı ihtiyaçlarını insan onuruna yaraşır bir şekilde ve yoksunluk hissi çekmeden karşılayabilmesi için yapması gereken toplam harcama tutarını gösteren yoksulluk sınırı da dolayısıyla 126 liralık artışla 10 bin 632 liraya yükseldi. Eylülde açlık sınırı bir önceki aya göre yüzde 1,4 oranında artarken, gıda dışı harcamalarda yüzde 1,1 oranında artış yaşandı, her ikisinin toplamından oluşan yoksulluk sınırında da yüzde 1,2 oranında artış kaydedildi. 2020 yılının ilk sekiz aylık döneminde ise açlık sınırı yüzde 8,9, gıda dışı harcamalar yüzde 8,1, yoksulluk sınırı ise yüzde 8,3 oranında artış gösterdi. Eylül 2020 sonu itibariyle son bir yılda ise açlık sınırı yüzde 14,1, gıda dışı harcamalar yüzde 10,9, yoksulluk sınırı da yüzde 11,8 oranında yükseldi.”


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER