BALIK: DAĞ FARE DOĞURDU

 BALIK: DAĞ FARE DOĞURDUBirleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, kamu emekçilerine ve emeklilerine 2020’de yüzde 3,5+3, 2021’de ise yüzde 3+2,5 ve enflasyon farkı teklif edilmesini şiddetle reddettiklerini kaydetti. Toplu sözleşme görüşmelerinin ekonomik krize, enflasyona, büyüme rakamlarına ve gerçekçi ülke koşullarına göre belirlenmediğini savunan Balık, “Zira ortada ne gerçek bir toplu iş sözleşmesi görüşmesi ne de toplu pazarlık masası bulunmaktadır. Her şey bir orta oyunundan ibareti ve öylede sonuçlandı.” görüşünü ileri sürdü.  

‘Türkiye ekonomik krizden geçiyor’

Türkiye’nin zor bir ekonomik kriz döneminden geçtiğini dile getiren Balık, “Enflasyon yükseliyor, paramız değer kaybediyor, vatandaşın satın alma gücü eriyor, ekmeği her geçen gün küçülüyor.  Ülkenin ekonomisi daralıyor. Ayrıca elektriğe, doğalgaza ve temel ihtiyaç maddelerine yapılan zam oranları ortadır. Ülkedeki tüm çalışanların kemer sıkma politikasına kurban gittiği, işçinin ve kamu emekçinin yaşam şartlarının zorlaştığı koşullar yaşanmaktadır. Siyasal iktidarın bu ekonomik koşullarda kamu emekçilerine utanılacak bir zam verme teklifi ve cesareti yandaş konfederasyonun sessizliğinden ve göbek bağından kaynaklanmaktadır.”dedi.

‘Bu önerinin tartışılacak bir yanı yok’


Hükümetin hiçbir zaman gerçekleşmeyen enflasyon hedefinin bile altında kalan bu önerinin tartışılacak bir yanının olmadığını iddia eden Mehmet Balık, şu görüşleri öne sürdü: “'Enflasyonu düzelttik, ekonomimiz iyi' diye yandaş medyada kükreyen iktidar, emekçiye gelince buçukluk zam oranlarını dayatmaktadır.  Ancak memurun alın terinden aldığı vergilerle kışlık ve yazlık saraylarda oturup devlet gelirini hamuduyla götürmektedir. Bizler kamu emekçilerinin maaş zamlarının belirlenmesinde yüzdelik oranlı zam pazarlığına ve enflasyonun temel alınmasına bir son verilmesini, ülkemizin ekonomik ve sosyal gerçekleri üzerinden bir hesaplama üzerinden hareket edilmesini bekliyoruz. AKP hükümetinin ve yandaş konfederasyonun yüzdelik zam aldatmacasının ve Sözde Toplu Sözleşme görüşmelerinin sonlandırılmasını; ekonomik krize, enflasyona, büyüme rakamlarına ve gerçekçi ülke koşullarına göre belirlenmesini acilen istiyoruz.” 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER