‘Depreme daha duyarlı olmalıyız’

‘Depreme daha duyarlı olmalıyız’

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) Adana Şube Başkanı Dr. Mehmet Tatar, her yıl 1-7 Mart tarih aralığının,  depreme karşı farkındalığı artırmak amacıyla “Deprem Haftası” olarak değerlendirildiğini hatırlattı ve “Depreme karşı hazırlıklı olmalıyız” mesajı verdi.

Depremlerin büyük kayıplara neden olmaya devam ettiğini aktaran Dr. Tatar, “2020 yılı boyunca meydana gelen depremlerde toplam 168 vatandaşımız yaşamını yitirdi.  3000’e yakın vatandaşımız yaralandı. 80.000’ne yakın konut, işyeri gibi bağımsız bina bölümleri de yıkılmış veya ağır hasar görmüş, 20 milyar liraya yakın maddi kayıpla yüze yüze kalınmıştır. Türkiye, dünyada 2020 yılında meydana gelen depremler sonucu en çok can kaybının yaşandığı ülke olmuştur” tespitinde bulundu.

‘Hazırlıksız yaşam’

Gelinen noktada kentlerde ve diğer yaşam alanlarımızdaki deprem risk havuzunun her geçen gün biraz daha büyüdüğünü savlayan Tatar, “İçinden diri faylar geçen kentsel ve kırsal yerleşim alanlarında hazırlıksız bir şekilde yaşamlarımızı sürdürüyoruz.” dedi. Dr. Tatar, kamusal kaygılarını şöyle sürdürdü:

“Eskimiş ve günün ihtiyaçlarına yanıt vermeyen planlama, imar, afet, yapı üretim ve denetim mevzuatıyla deprem etkilerini yönetmeye çalışıyoruz. Birçoğu aktif diri faylarla oluşturulan ova ve tarım alanları imara açılarak bir yandan deprem risk havuzu genişletirken diğer yandan gıda üretim alanları heba edilmeye devam ediyor. Toplumu ilgilendiren depremlere ilişkin yasal mevzuat veya yönetmelik düzenlemeleri kapalı kapılar ardında, şeffaflıktan uzak bir anlayışla bazı yandaş şirketler üzerinden hazırlanmaya devam ediyor.”

Güvenli yaşam’ 
Depremlere ve tüm afetlere karşı güvenli ve sağlıklı çevrelerde yaşamanın tüm toplumun temel bir insan hakkı olduğunu vurgulayan Dr. Mehmet Tatar, tüm yetkilileri sorumluluklarını yerine getirmeye ve “Depremlere karşı daha duyarlı, daha kararlı ve daha mücadeleci olmaya çağırıyoruz” dedi. 
 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER