DÜNYANIN EN BÜYÜK MÜLTECİ NÜFUSU TÜRKİYE’DE

DÜNYANIN EN BÜYÜK MÜLTECİ NÜFUSU TÜRKİYE’DE

Asya ve Avrupa'nın kesiştiği noktada bulunan ve bu konumu sebebiyle, zamanla göçmenler ve mülteciler için geçiş ülkesine dönüşen ve bugün 3,5 milyondan fazla Suriyeli nüfusu ile dünyanın en büyük mülteci nüfusuna ev sahipliği Türkiye’de, bu nüfusu ekonomiye kazandıracak proje 3 Haziran Çarşamba günü dijital platformda start alıyor.
 
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez himayelerinde, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger ve ICMPD (Uluslararası Göç Politikaları Geliştirme Merkezi) Genel Müdürü  Michael Spindelegger katılımları ile gerçekleşecek olan “Sürdürülebilir Sosyo-Ekonomik Entegrasyon İçin Girişimcilik Kapasitelerinin İyileştirilmesi Projesi” dijital açılış toplantısı, 3 Haziran Çarşamba günü  16.30-18.30 saatleri arasında gerçekleşecek.
 
Zoom (Digital Platform)  ortamında gerçekleşecek olan projenin açılışına https://us02web.zoom.us/webinar/register/WN_F23issBCR6mCSP1qCLd-Lg üzerinden kayıt yaptıran herkes dünyanın her yerinden ücretsiz olarak katılım sağlayabilecek. 
 
 PROJENİN AMAÇ VE HEDEFLERİ
 Avrupa Birliği’nin 26.4 milyon avroluk bütçe ile desteklediği proje, İstanbul, Şanlıurfa, Gaziantep, Adana, Mersin, Bursa, İzmir, Ankara, Konya, Kayseri, Hatay’ın dahil olduğu toplam 11 vilayette gerçekleşecek. ICMPD (Uluslararası Göç Politikaları Geliştirme Merkezi) tarafından yürütülecek proje; Türkiye'de geçici koruma altında olan Suriyeli mültecilerin istihdam imkanlarını arttırıp yaşam koşullarını iyileştirmek suretiyle onların sosyo-ekonomik katılımına katkıda bulunmayı amaçlıyor. Avrupa Birliği tarafından finanse edilen proje;  geçici koruma altında olan Suriyeli mülteciler ve yerel toplum içindeki potansiyel girişimcilere ileri seviyelerde beceriler kazandırmayı, onlar için iş bağlantıları geliştirmeyi, sosyo-ekonomik ahengin tesisini ulusal, bölgesel ve yerel aktörlerinde de katılımıyla hedefliyor.
 
Somut sonuçlara odaklı, kapsamlı ve yenilikçi olan bu proje;  48 ay boyunca İstanbul, Şanlıurfa, Gaziantep, Adana, Mersin, Bursa, İzmir, Ankara, Konya, Kayseri, Hatay’ın dahil olduğu toplam 11 vilayette gerçekleşecek. Projenin odak noktasını ise “Geçici koruma altında olan Suriyeli mültecilerin girişimcilik ekosistemine dahil olmasını sağlayarak, yerel toplumun sahip olduğu potansiyeli daha da arttırması” oluşturuyor.
 
PROJENİN ÖNEMİ
Asya ve Avrupa'nın kesiştiği noktada bulunan Türkiye konumu sebebiyle, zamanla göçmenler ve mülteciler için geçiş ülkesine dönüştü. Bu değişimi görünür kılan ise 2011’de başlayan Suriye’deki iç savaş oldu. Bugün Türkiye, üç buçuk milyondan fazla Suriyeli ile dünyanın en büyük mülteci nüfusuna ev sahipliği yapıyor. Göçmen sayısındaki bu keskin artışın Türkiye’ye sosyal, iktisadi ve siyasi etkilerinin olması kaçınılmaz hale geliyor. Türkiye'nin geliştirdiği göç yönetim sistemi politikaları ve artan kurumsal müdahale kapasiteleri sayesinde Suriyeli mültecilerin ev sahibi toplum ve ekonomi üzerindeki olumsuz etkileri bugün nispeten hafifletilmiş olsa da, göçmenlerin sosyo-ekonomik entegrasyonu sorunu canlılığını koruyor. Bu doğrultuda, göçmenlerin ve özellikle geçici koruma altındaki Suriyelilerin ev sahibi topluluklara sosyo-ekonomik uyumunu ele alan, verilere dayalı ve kapsayıcı göç politikaları, Türkiye'nin kalkınma çabalarına katkıda bulunması hedefleniyor.
 
  

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER