İDLİB’E İNSANİ YARDIM ÇAĞRISI

İDLİB’E İNSANİ YARDIM ÇAĞRISI

Vali Mahmut Demirtaş, sivil toplum kuruluşlarının İdlib için  “Bir Aradayız, İdlib’in Yanındayız’ adı ile başlattığı insani yardım kampanyasına Adana olarak sağlanacak katkıları ve yapılacak çalışmaları görüşmek amacıyla ilgili yetkililerle bir araya geldi.

 ‘YAŞAM KOŞULLARI KÖTÜLEŞTİ’

Valilik toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya; Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, oda başkanları, sivil toplum örgütleri ile kamu kurumlarının temsilcileri katıldı. Yardım kampanyasına sağlanacak katkıların tüm detaylarıyla ele alındığı toplantıda gerçekleştirilecek faaliyetlerle ilgili değerlendirmelerde bulunularak yol haritası belirlendi. Vali Demirtaş, toplantıda gerçekleştirdiği konuşmada;  son dönemde İdlib’te yaşanan çatışmaların artması ile bu bölgede yaşayan insanların yaşam koşullarının iyiden iyiye kötüleştiğini kaydetti. Demirtaş, “2019’un sonlarına doğru giderek artan şiddetin dozu; İdlib merkez, İdlib kuzeyi, Atme kamplar bölgesi ve sınırımızın yakın noktalarına yönelik olarak yoğun bir göç hareketini de beraberinde getirmiştir. Bu yeni göç dalgası, İdlib Bölgesinde yaklaşık 180 bin aileyi 900 bin kişiyi, yerinden yurdundan etmiştir. Bu yeni dalgayla birlikte, 01 Aralık 2019’dan bugüne, toplamda 312 bin kişi sınırımıza yakın yerlere göç etmiştir. Devletimiz şu ana kadar barınmadan beslenmeye, ısınmadan kışlık ihtiyaçlara kadar 217 bin 320’den fazla kişiye yardım eli uzamıştır.” dedi. 

‘İNSANLIK DERSİ VERİYORUZ’

Her gün televizyonlarda izlenen, sosyal medyadan takip edilen hadiselerin her haliyle bir insanlık dramı olduğunu ifade eden Vali Demirtaş, Suriye’de yaşanan bu insanlık dramına en gür sedayı çıkaran ülke ve milletin Türkiye ve Türk milleti olduğunu vurguladı. İlk günden itibaren Suriye’de akan kanın ve gözyaşının durdurulması için devletin-milletin seferber olduğunu hatırlatan Demirtaş, ‘‘Milletimiz, bugün modern zamanların kardeşlik destanını da yazıyor. Ensarla muhacirin gül devrinde yazdığı kutlu destanın bir örneğini, bugün tüm dünyaya bir kez daha sergiliyor. Tüm dünya evini ocağını, ekmeğini aşını paylaşan insanların, kardeşlik esasına dayanan dayanışmasına şahitlik ediyor. Batı’nın dikenli tellerini yükselttiği, kapılarını sıkı sıkı kapattığı, Ege’nin soğuk sularında canların bir bir teslim edildiği bir evrede, tüm dünyaya bir kez daha insanlık dersi veriyor.” diye konuştu. 

‘İDLİB’İN YANINDA DURACAĞIZ’

Adana’daki hayırsever kurum ve kişileri bölgede yaşayan insanların acılarının hafifletilmesi ve acil insani ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla başlatılan “Bir Aradayız, İdlib’in Yanındayız” insani yardım kampanyasına destek olmaya davet eden Demirtaş, şöyle devam etti: “Kaymakamlıklarımızla, Belediyelerimizle, Kamu Kurum ve Kuruluşlarımızla, Üniversitelerimizle, Sivil Toplum Kuruluşlarımızla ve en önemlisi öksüzün, yetimin, ihtiyaç sahibinin dostu, yüreği insan sevgisiyle dolu aziz Adanalılarla, hemşehrilerimizle, İdlib’in yanında duracağız. Atacağımız SMS’lerle İdlib’te yaşananlara kör, sağır ve dilsiz kalmadığımızı tüm dünyaya bir kez daha göstereceğiz. Buradan tüm hemşehrilerimi İDLİB yazıp 1866’ya SMS göndererek 10 TL ile kampanyaya katılmaya davet ediyorum.”


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER