‘İşveren, fesih nedenini ispatla yükümlüdür’

‘İşveren, fesih nedenini ispatla yükümlüdür’

Adana Genç İş İnsanları Derneği (ADANAGİAD), iş dünyası açısından büyük önem taşıyan "İş Hukukunda Yaşanan Güncel Sorunlar, Arabuluculuk, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile Veri Sorumluları Sicil Bilgi Sistemi (VERBİS)" konularını uzmanlarla birlikte masaya yatırdı.

 İşverenleri yakından ilgilendiren güncel ve yasal düzenlemelerin ele alındığı toplantıda, ADANAGİAD üyeleri bilgilendirilirken yaptıkları işlerde nelere dikkat etmeleri gerektiği de irdelendi.

Toplantının açılışında konuşan ADANAGİAD Başkanı Halid Milli, işveren ve işçiler açısından düzenli bilgilendirme toplantıları gerçekleştirdiklerini kaydetti. Milli, ”Bu konuyu önemsiyor, güncel ve yasal gelişmeler hakkında üyelerimizi bilgilendirmeye gayret gösteriyoruz." dedi. 

‘İnsan kaynakları birimine önem vermeli’

Çukurova Üniversitesi Hukuk Fakültesi İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zeki Okur, Türkiye’deki işverenlerin insan kaynakları birimini verimli kullanamadığına dikkat çekti. İşverenlerin işe iade, kıdem ve ihbar, kötü niyet tazminatı, fazla çalışma ücreti, Ulusal Bayram ve Genel Tatil Ücreti (UGBT) alacağı, hafta tatili ücreti, prim ve ikramiye problemleri yaşadığını belirten Okur, işverenlere iş kazalarına karşı ciddi önlem almaları çağrısında bulundu. Okur, "İşverenler zor durumda kalmamak için özellikle insan kaynakları birimine önem vermeli ve çağın gereklerine göre geliştirmelidir" diye konuştu.  Belgelendirme yapmayan, ücret bordroları ile yıllık ücretli izin formalarını imzalatmayan işverenlerin açılan davalarda zor durumda kaldığını ifade eden Prof. Dr. Okur, şunları kaydetti: "Hizmet akdini fesheden işveren, kendisine karşı açılan haksız fesih davasında, fesih nedenini ispatla yükümlüdür. İşçi çıkışlarında işçinin savunmasının alınması da çok önemli. Kanun işverene; işyerinde hırsızlık yapan, sataşma gerçekleştiren, cinsel tacizde bulunan, işyeri mallarına zarar veren, olmayan vasıflarını varmış gibi gösteren işçiye karşı fesih hakkı tanıyor ama fesih nedeninin açık bir şekilde yazılı olarak ve geçerli bir sebebe dayandırılması gerekiyor. İş dünyasında yaygın olarak gerçekleşen bir yanlışlık daha var. Bunun da bilinmesi gerek. Muhasebecinin, işçiye ‘hiçbir alacağım kalmamıştır’ ibaresinin yer aldığı dilekçeyi imzalatmasının tek başına hiçbir önemi yoktur. İşçi alacaklarında kanun gereği öncelikli olarak arabuluculuk sistemi devreye girdi. Anlaşma sağlanamaması halinde mahkeme süreci başladı. İşverenler arabulucunun davetine icabet etmemesi durumunda sonraki süreçlerde mahkemeyi kazansalar bile mahkeme masraflarını ödemekle yükümlü tutulacaktır."

‘İşveren sorumluluk almak zorunda’

Kişisel veriler ve özel nitelikli kişisel verilerle ilgili bilgilendirme yapan Ege Arabuluculuk ve Kişisel Verileri Koruma Danışmanlık Hizmetleri Anonim Şirketi Yöneticisi Avukat-Arabulucu Dinçer İşisağlam da işverenin söz konusu verileri kullanırken kanuna uygun davranmaları gerektiğini kaydetti. İşverenin, çalışanların veya müşterilerin kişisel verilerinin çalınmamasıyla ilgili önlemleri almakla yükümlü olduğunu söyleyen İşisağlam, "İşveren, her türlü sorumluluğu almak zorundadır. Veri güvenliğinin ihlali para cezalarını gerektirdiği gibi 2 yıldan 4 yıla kadar hapis cezalarını da içeriyor" açıklamasında bulundu.

‘Verilerin sorumlusu şirket sahibidir’

Dinçer İşisağlam, şöyle devam etti: "Yıllık çalışan sayısı 50’den fazla veya yıllık mali bilanço toplamı 25 milyon liradan fazla olan işletmeler VERBİS’e kayıtla yükümlüdür. Bunun için VERBİS'e balon (yanlış) kayıt yapmayın. VERBİS verilerinin ihlali nedeniyle 35 bin liradan 1 milyon liraya kadar para cezası ödeyebilirsiniz. Sunulan verilerin sorumlusu şirket sahibidir." 
 
 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER