Kadına şiddete hayır!

Kadına şiddete hayır!

İYİ Parti Adana İl Kadın Politikaları Başkanı Çiğdem Akça, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde hak ihlallerini bir kez daha haykırdıklarını söyledi. Ülkede kadınların yaşadığı ve acilen çözüme kavuşturulması gereken sorunları tespit ettiklerini ifade eden Akça, “İstanbul Sözleşmesi Türkiye tarafından imzaya açıldığı gün olan 11.05.2011 tarihinde imzalanmış ve 8 Mart 2012 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Yürürlüğünden itibaren 8 yıl geçmesine rağmen hala sözleşmeden habersiz hâkim, savcı, kolluk, öğretmen, doktor, medya çalışanı, ilgili kurum ve kuruluş personelleri vb. bulunmakta, hak ihlalleri devam etmektedir.” dedi. 

‘Sıkıntılar yaşanıyor’

6284 Sayılı Ailenin korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında gerek aile mahkemeleri gerekse mülki amirler tarafından verilen tedbir kararlarının niteliği ve süresi konusunda büyük sıkıntıların yaşandığını belirten Çiğdem Akça, “10-15 gün süreli kararlarla kadınlar ikincil mağduriyete uğramakta. Yine verilen tedbir kararlarına aykırılık hallerinde disiplin hapsi kararları için tebliğ ve kesinleşme şartı aranmakta fakat tebliğ konusunda kolluk ve mahkemelerle sorun yaşanmakta. Elektronik kelepçe kararlarının alınması ve uygulanması konusunda da sorunlar görülmekte.” diye konuştu. 

Failler eski eş 

Özellikle kadın cinayetlerinde faillerin çoğunlukla eski eş olmasına ve cinayetler çocukların gözü önünde işlenmesine rağmen bu durum ağırlaştırıcı sebep olarak değerlendirilmediğini vurgulayan Akça, “Toplam mülkiyetin ancak yüzde 3-4 ünün kadınların elinde olduğu, boşanma davalarında hükmedilen yoksulluk nafakası miktarının 300-350 TL arası olduğu ve bu rakamların dahi tahsil edilemediği, kadınları güçlendirecek tedbirlerin alınmadığı ve kadınların istihdam oranının yüzde 27-29 arasında olduğu ülkemizde nafaka konusunun tartışmaya açılması da İstanbul Sözleşmesi’nin ruhuna ve lafzına aykırıdır.” şeklinde konuştu.


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER