MUHTARDAN ‘VİRÜS’ İLE ÖRNEK MÜCADELE

MUHTARDAN ‘VİRÜS’ İLE ÖRNEK MÜCADELE

91.00 frekanstan yayın yapan Çukurova Metropol FM’de İlhan Geyik’in hazırlayıp sunduğu “Z Raporu” programına katılan merkez Çukurova İlçesi’ndeki Güzelyalı Mahalle Muhtarı Göktürk Güngör, korona virüs tedbirleri kapsamında mahallede 10 bin adet maske dağıttığını kaydetti. 

Programda konuyla ilgili Çukurova Metropol gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Tanır Emre Üzelgeçici ile Genel Yayın Yönetmeni İlhan Geyik’in sorularını cevaplayan Güzelyalı Mahalle Muhtarı Göktürk Güngör, “Aşağının yukarıya bakışı ile yukarının aşağıya bakışı hiçbir zaman aynı olamaz. Aşağıdan biz (konuya) baktığımız zaman (koronavirüse ilişkin) ‘tedbirsizliklerden kaynaklanan sorunlar’ olarak görüyoruz. Zamanında ben İtalya’ya gidip, geldim. Bu virüs ilk İtalya’ya sıçradığında tüm dünyayı da sarabileceğini düşünebilecektik. Çünkü İtalya’nın 12 ay boyunca tüm gelir kaynağının tamamı turizmdir. Bu çok önemli bir şey; yani dünyanın her yerinden buraya virüs taşınabiliyor.” dedi. 

‘ÇOK CİDDİ BİR ŞEKİLDE GEÇ KALDIK’

Bu süreçte kapıların kapanması ve uçak seferlerinin zamanında iptal edilmesinin “gerekliliğine” dikkat çeken Güngör, “Kapıları zamanında kapatıp uçak seferlerini iptal edebilseydik bugün bizlerin maske ile ilgili bir sıkıntı yaşamamızı gerek kalmazdı. Şehir Hastanelerimiz dolmadan da bu sorunlar çözülebilirdi. Çok ciddi bir şekilde geç kaldık. Örneğin; şu an Tufanbeyli İlçemiz karantina altına alındı. Şehirlerarası ulaşım sınırlandırıldı. Bunlar sistemin geç kaldığın işaretleridir. Sonuçta bizim gibi bir çok ülke virüse yakalandı. Başımıza geldi böyle bir şey. Bunun önlemini başta alamadık; bu saatten sonra bizlerin artık ‘neler yapabiliriz’ diye bakmamız lazım.” diye konuştu. 

‘ÜCRETSİZ DEZENFEKTAN VE MASKE DAĞITTIK’

Muhtarlık müessesinin en alt birim olarak devlet ile halk arasında köprü vazifesi gördüğüne işaret eden Göktürk Güngör, “Biz koronavirüsle mücadele kapsamında ilk aşamada vatandaşlarımız için ücretsiz dezenfektan ürettik. Çevremizden topladığımız küçük küçük paralarla dezenfektanın hammaddesini temin ettik. Bir tankerde hazırladığımız dezenfektan mahallede yoğun bir taleple karşılandı. Hiçbir karşılık almadan dağıttığımız bu dezenfektan çalışması mahalle halkının çok hoşuna gitti. Birkaç mahalle sakinine (tanesi 120 lira) 23 adet sırt pompası aldırıp 650’nin üzerindeki apartmanı oluşturduğumuz ekip tarafından bir hafta gibi kısa bir sürede ilaçladık. Bu şekilde en az mahalle halkının yüzde 90’nına ulaştık. El birliği ile çok güzel bir hizmeti hayata geçirmiş olduk.” şeklinde konuştu. 

‘ELEKTRİĞİMİ VE SUYUMU KESMEYE GELDİLER’

Sağlık Bakanlığı onaylı ve koronavirüse karşı etkili olan dezenfektanları Güzelyalı Mahallesi’nin dışında Adana geneline ulaştırmak için de adım attıklarını ve bu hususta da güzel sonuçlar aldıklarını belirten Güngör, ancak bu çalışmanın Belediyeler tarafından bir takım olumsuzluklarla karşılaştığını savundu. Güngör, şöyle devam etti: “Örneğin; Çukurova Belediyesi her muhtarlığın önüne bir tanker dezenfektan gönderip, vatandaşlara bunu ücretsiz bir şekilde dağıtmış olsaydı; temizlik konusunda bir mücadele ettiği ortaya çıkardı. Çukurova Belediyesi için güzel bir hamle olmuş olurdu. İnsanlar sahipsiz olmadığını hisseder. En azında kendileri için mücadele veren kurumların olduğunu düşünürler. Bunu söylememize rağmen Çukurova Belediyemiz ‘tamam biz yaptık, yapacağız’ derken; en sonunda bir baktık ki benim elektriğimi ve suyumu kesmeye geldiler. ‘Ya bu işi bırakacaksın, ya da senin elektrik ve suyunu keseriz’ dediler. İnsanlar bugün Belediye Başkanlarını seçerken bir hizmet bekliyorlar. Bugün hizmet veren insanların hiçbir şekilde önlerinin kesilmesi uygun değildir. Elektriğimizi ve suyumuzu kestirmedik. O an için gelen ekipleri gönderdik, tankerimizi de durdurmak zorunda kaldık. Almadığımız hakaret ve yanlış söz kalmadı.” 
 
‘MUHTAR BELEDİYE BAŞKANINI ÖVMEK ZORUNDA DEĞİL’

Belediye ekiplerinin “Tarihi geçmiş ürün kullanıyorsun” iddiası ile dezenfektan üretimlerini engellediğini ileri süren Güzelyalı Mahalle Muhtarı Göktürk Güngör, kullandığı ürünün faturalarını ve içeriklerini belgeli bir şekilde görevlilere sunduğunu kaydetti. Güngör, “Yaptığınız bu hizmet neden durdurulmak istendi” şeklindeki soruya şu cevabı verdi: “Ben muhtarlığı aldığı Yasemin Özer’den devir aldım. Yasemin Özer’in muhtarlığın içerisinde büfesi, kahvesi ve tezgahı vardı. Sadece Soner Çetin’i insanlara över dururdu, başka bir şey yapmazdı. Muhtarlığın içinde bir takım ürünlerin satışı vardı. Ben görev seçildikten sonra bunların tezgahları, büfeleri ve kahveleri kapandı. Bunlar burada elektrik, su parası, kira ve vergi  ödemediler. Sistem sadece başkan odaklı çalıştı. Bu sistem hatalı bir sistem. Çünkü; muhtar ufak bir parkın içinde bir tezgah atacak, büfe açacak diye Belediye Başkanını övmek zorunda değil. Kendini hizmetinle övdürebilirsin.”

‘10 BİN ADET MASKE DAĞITTIM’

Konuyla ilgili üç kez Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin ile görüşmek istediğini ancak; Çetin’in “Görüşmek istemediğini söylediğini” aktaran Güngör, şöyle devam etti: “Bu dezenfektan konusunun peşini bırakmayacağım. Hayata yapılan iki şey unutulmaz. Bir yaptığın iyilikler, bir de yaptığın kötülükler… Madem dezenfektan işi durduruldu; o hale ‘maske işine girelim’ dedik. 20 bin liraya 10 bin adet maske satın adım. 10 bin adet maskeyi dağıtmaya başladım. Hemen Belediye’nin sayfasından ‘Tüm muhtarlara maske verdik. Vatandaşlarımız muhtarlardan maske alabilir’ duyurusu yapıldı. Şimdi bunun ismi siyaset mi? Bana bir adet maske gelmemiş.” 

SÖZLÜ’NÜN ‘SPONSORLUK’ İDDİASINI YALANLADI

“Maske sponsorunun Eski Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü olduğu” konusundaki iddiaya ise Güngör, maske için harcanan kaynağın kimden geldiğinin isim isim belli olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Hüseyin Sözlü’nün bu konuda hiçbir şekilde bizlere 1 kuruş faydası olmamıştır. Bizlerin üzerine iftiralar atarak üzerimize gelebilirler. Hayatım boyunca yalan söylemiş bir insan değilim. Eğer Hüseyin Sözlü gelip 10 bin adet maske parası verseydi, bundan onur duyardım.  Mahallemin nüfusu 45 bin. Daha Başkan Soner Çetin’in de bize maske gelmedi. Gelse de zaten almam. Eleştiriye tabiki açığım. Ama ben 10 bin maske aldıktan iki gün sonra ‘Belediye muhtarlıklara maske dağıttık’ diye reklam yapıp, elimizdeki maskeler için vatandaşlar ‘Soner Çetin başkanımız buraya maske göndermiş, bunu almak için geldik’ dediklerinde ben oradan gelecek 1000 adet maskeyi alır mıyım? Ben o 1000 adet maskeyi almam; arkadaşlarıma söyler 10 bin adat daha maske alırım. Yalana gerek yok.”


  


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER