Sözütek: Sokakta satılan gıdaları tüketmeyin

Sözütek: Sokakta satılan gıdaları tüketmeyin

Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Adana ESOB) Başkanı Nihat Sözütek, hijyen açısından standartlara uymayan bir anlayışla seyyar tabla ve tezgahlar üzerinde dış etkenlere açık bir şekilde satışı yapılan gıda ürünlerinin halk sağlığı açısından büyük tehdit oluşturduğunu söyledi.  

TRT Çukurova Radyosu'nda yayınlanan, 'Akdeniz'den Toroslara' programına katılan Sözütek, açıkta satılan gıdaların zararları ve alınabilecek önlemlere dikkat çekti. Sözütek, açıkta gıda satışının halk sağlığını açısından son derece büyük riskler taşıdığına vurgu yaptı. Seyyar tablalar ya da sokağa kurulan tezgahlar üzerinde satılan gıda maddelerinin mikroplarla daha hızlı buluştuğuna dikkati çeken Sözütek, "Gıda güvenliğini ve hijyeni hiçe sayan ortamlarda, denetimden uzak bir şekilde üretilen ve satışı yapılan bu gıdalar hastalıklara davetiye çıkartıyor. Unutmamak gerekir ki sağlıklı olmayan bir halk, sağlıklı düşünemez ve sağlıklı karar veremez. Bu nedenle toplum sağlığı açısından son derece büyük bir tehdit oluşturan sokakta seyyar tabla ve tezgahlarda gıda satışına kesinlikle müsaade edilmemeli." dedi. 

‘Mücadele kesintisiz devam etmeli’

Adana Valiliği başta olmak üzere Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri ve il emniyet müdürlüğü yetkililerinin gıda başta olmak üzere, sağlıksız ve kayıt  dışı şekilde sokakta satış yapanların üzerine kararlılıkla gittiğine de dikkati çeken  Sözütek, halkın menfaatleri ve toplum sağlığı açısından mücadelenin kesintisiz ve artarak devam etmesi gerektiğine işaret etti. Sokakta satılan ürünlerin fiyatlarının piyasa değerinin altında olması nedeniyle özellikle dar gelirli kesim tarafından tercih edildiğine vurgu yapan Sözütek, sokaktan alışveriş yapmamaları konusunda vatandaşları da uyardı. 

‘Sağlınızdan olmayın’

Sözütek, şöyle devam etti: "İnsanlar paradan tasarruf yapalım derken, bu kez de sağlıklarından oluyor ve tasarruf ettikleri paranın daha fazlasını tedavi masrafları için harcamak zorunda kalıyor. Sağlığını ve bütçesini düşünen vatandaşlarımıza tavsiyemiz, sokakta satılan ürünlerden uzak dursunlar. Alışverişlerini sağlıklı, güvenli, nerede ve hangi şartlarda üretildiği belli olan ürünleri satan esnaflarımızdan yapsınlar. Bu sayede hem kendi sağlıklarını hem de ailelerinin, çocuklarının sağlığını tehlikeye atmamış olurlar." şeklinde konuştu.


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER