‘TARIM İŞÇİLERİNİN SIKINTILARI ÇÖZÜLMELİ’

‘TARIM İŞÇİLERİNİN SIKINTILARI ÇÖZÜLMELİ’

Vali Mahmut Demirtaş, mevsimlik tarım işçilerinin sosyal hayatlarının iyileştirilmesi amacıyla Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen “Mevsimlik Tarım İşçileri Projesi” (METİP) kapsamında hazırlanan programa katıldı. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilen programda konuşan Demirtaş, Çukurova’nın yılda yer yer üç ürünün hasat edildiği, dünyanın sayılı gıda arz merkezlerinden biri olduğunu vurguladı. 

‘Tarım 4.0’ı konuşma safhasını geride bıraktı’

Adana’nın, Türkiye’de tarım ve tarıma dayalı sanayinin geliştiği önemli bir yerleşim merkezi olduğunu belirten Demirtaş, “Cumhuriyetten sonra özellikle 1950’lerden itibaren başlayan tarımda makineleşme, beraberinde tarımın ve tarıma dayalı sanayileşmenin gelişmesine zemin hazırlarken tarım işçiliğine dayalı göçün yaşanmasına da sebep olmuştur. 1990’ların ortalarına kadar artarak devam eden bu minvaldeki göç, bu zamandan sonra GAP’ın devreye girmesiyle etkisini yitirse de, mevcudiyetini bugün dahi sürdürmektedir. Bahsettiğimiz bu durumun dışında 2011’den itibaren Suriye’deki kargaşadan kaçarak ülkemize sığınan Suriyeli misafirlerimizin oluşturduğu tarım işçiliği gerçeğini de göz ardı edemeyiz. Her alanda olduğu gibi tarımda da hem dünya hem ülkemiz geçen yüzyıldan bugüne çok ciddi mesafeler kat etti. Bugün dünya, tarım 4.0’ı konuşma safhasını geride bıraktı. Ülkeler hayata geçirdikleri uygulamalarla fiilen bu safhaya geçtiklerini ilan eder duruma geldiler. Biz de ülke olarak artık gerçekleştirdiğimiz uygulamalarla bu aşamaya geçmekle mükellefiz.’’ dedi 

25 bin civarında tarım işçisi

Mevsimlik tarım işçisi olarak adlandırılan kesimin karşılaştığı sıkıntıları çözüme kavuşturmanın gerekliliğini ifade eden Vali Demirtaş ‘‘İlimiz de, 25 bin civarındaki işçi sayısı ile bu sorunu en fazla yaşayan illerin başında geliyor. Bu meyanda başlatılan METİP projesiyle mevsimlik gezici tarım işçilerinin güvenli ulaşım, alt yapıya sahip barınma alanları, eğitim ve sağlık gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması amaçlanmaktadır.’’ şeklinde konuştu. 

8.4 milyon TL’lik bir ödenek

Projenin ilk fazının 2010 yılında başlatıldığını ve o dönemde kente 8.2 milyon TL’lik bir ödenek aktarıldığını hatırlatan Demirtaş, şöyle devam etti: “Kaymakamlıklar bu ödeneklerle önceden belirledikleri Mevsimlik Gezici Tarım İşçilerinin barınma, alt yapı, aydınlatma ve eğitim başlıklarında faydalanacakları hizmetleri sundu. Projenin ikinci fazı ise 2017’de yayımlanan ilgili genelge doğrultusunda devreye alındı. Bu kapsamda ile toplamda 8.4 milyon TL’lik bir ödenek tahsis edildi. Bu ödenekle Karataş ve Yumurtalık ilçelerinde 2 hizmet binası inşa edildi. 3’üncü binanın da inşası sürüyor.”


 


 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER