‘VAZGEÇMİYORUZ!’

‘VAZGEÇMİYORUZ!’

KESK Adana Kadın Meclisi adına açıklamalarda bulunan Eğitim Sen Adana Şube Kadın Sekreteri Buket Altınok, Türkiye’de ise her güne 1 kadından fazla kadın cinayeti düştüğünü kaydetti.

Ülkede her üç kadından birinin yakın aile fertlerinden biri ya da eski eşi tarafından fiziksel ya da cinsel şiddete maruz kaldığını belirten Altınok, “Her yıl 12 milyon kız çocuğu zorla evlendiriliyor ve milyonlarca kadın sıradanlaştırılan erkek şiddeti tehdidiyle yaşamaya zorlanmaya devam ediyor! Kadınları şiddete karşı koruyan yasalar esnetiliyor, sığınma evlerine erişim zorlaştırılıyor. Kayyum atanan belediyelerin kadın birimleri kapatılıyor. İstanbul sözleşmesi ve 6284 gibi yaşam güvencemiz sayılabilecek kazanımlarımız yok edilmek isteniyor.  Kadın cinayetlerinin yüzde 59' u eski koca/koca, yüzde 20' si erkek akraba, yüzde 16' sı eski sevgili/sevgili tarafından işlenirken şiddete karşı savunmasız bırakılmamız için nafaka hakkının gaspı, arabuluculuk gibi hazırlıklarla boşanmaların önlenmesinin hesapları yapılıyor.” dedi. 

‘Önlem alınıyor’

Pandemi koşullarında derinleşen ekonomik krizin var olan cinsiyet eşitsizliğini derinleştirirken artan kadın işsizliği ve yoksulluğuna dair hiç bir önlem alınmadığını savunan Buket Altınok, “BM verilerine göre Türkiye' de pandemi sürecinde erkeklere göre işini kaybeden kadınların oranı yüzde 32 daha fazla oldu. Kadınların ücretsiz izin kullanım oranı erkeklerden yüzde 42,  ev içi iş yükü artışı ise yüzde 65 daha fazla. Sağlık alanı başta olmak üzere pandeminin etkilediği kadın emeğinin yoğun olduğu sektörlerde ağır iş yükü altında çalışmak zorunda kalan kadınlar bakım hizmetlerinin paylaşılmasını önceleyen sosyal devlet sorumluluklarının yerine getirilmemesi nedeniyle hem evde hem işte bitmeyen mesai içerisinde tükeniyor.  Mücadeleyi büyütürsek kazanacağımızı biliyoruz ve vazgeçmiyoruz!” diye konuştu. 
    

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER