‘ADANA’DA KALICI HİZMETLER YAPILMALI’

‘ADANA’DA KALICI HİZMETLER YAPILMALI’

Çukurova Metropol FM’de yayınlanan “Metropol Gündemi” programa katılan Büyükşehir Belediye Meclisi İYİ Parti Grup Başkan Vekili Recai Mercimek, “1990’lı yıllarda ülkenin 4’üncü büyük kenti olan Adana 2000’li yıllarda 7’ciliğe geriledi. Biz bunu hak etmiyoruz. Dolayısı ile Adana’ya kalıcı hizmetlerin yapılması şarttır.” dedi. 

İYİ Parti Grup Başkan Vekili Recai Mercimek, devlette devamlılığın esas olduğuna dikkat çekerek ”Mazeret duygusu yaratmanın bir anlamı yok. Başkan Karalar’da zaten bunu her pozisyonda dile getiriyor. Ama işin gerçek olan tarafı devir alınan bir borç var. Zorluklar içerisinde devir alanın bir belediye.” ifadelerini kullandı.

“NEFES ALDIRMIYORLAR
Borç yüküne rağmen Büyükşehir Belediyesi’nde önemli hizmetlerin yapıldığına dikkat çeken Recai Mercimek, “Ama neticede borç olunca; alacaklı, temlik, haciz geliyor. Dolayısı ile nefes aldırmıyorlar. Halende bu durum devam ediyor. Her şeye rağmen yaklaşık iki yıllık sürede kurumun mevcut borcunun yükselmediği; yavaş yavaş düştüğü görülüyor. Buna rağmen ‘kıt kanaat’ olsa bile Zeydan başkanın yaptığı hizmetler göz ardı edilecek nitelikte değil. Elinden gelen gayreti gösteriyor. Fakat Büyükşehir Belediyesi’nin sıkıntıları halen devam ediyor. Neticede adamlar alacaklı; bir söz söylenecek bir hal yok.” diye konuştu. 

“TEŞEKKÜR EDİYORUZ”
15 Temmuz Şehitler Köprüsü (eski adı Devlet Bahçeli) inşaatında dört kez müteahhit değiştiğini hatırlatan Recai Mercimek,  “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu projeye el atması son derece önemli. Sonuç olarak Adana için kıymetli bir hizmet. Büyükşehir büyük bir yükten kurtuldu. Herkesin buna saygı duyması gerekiyor. Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu. 

“METROYA DA EL ATILSIN”
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın Adana’daki hafif raylı sisteme (Metro) de el atmasını isteyen Mercimek, “Bu adım atıldığında Büyükşehir Belediyesi bir kamburdan daha kurtulur. Beklentimiz bu yönde.” ifadelerini kullandı.

“ULAŞIM MASTIR PLANI”
Adana’da öncelikle Ulaşım Mastır Planı’nın hayata geçmişi gerektiğinin altını çizen İYİ Parti’li Recai Mercimek, şöyle devam etti: “Akıncılar Mahallesi’ne kadar gelen hafif raylı sistem Çukurova Üniversitesi ve yeni stat da bağlanmalı. Mevcut haliyle kurumun aylık 15 milyon zararı var. Belediye bir taraftan da raylı sistemin borcunu ödüyor. Dolayısı ile bu sistemin Adnan Menderes, Kenan Evren veya Turgut Özal Bulvarı gibi bölgelere kadar uzatılması lazım. Atılacak böyle bir adım şehrin prestijini de değiştirir ve gelişmesini sağlar. Adana tüm bu hizmetlere layık bir kenttir. 1990’lı yıllarda ülkenin 4’üncü büyük kenti olan Adana 2000’li yıllarda 7’ciliğe geriledi. Biz bunu hak etmiyoruz. Dolayısı ile Adana’ya kalıcı hizmetlerin yapılması şarttır. Selahattin Çolak, Yüreğir’e ilk asansörlü binaları yapan isimdir. Bu hafızalardan silinmez. Hizmet yapmış, iz bırakıyor. Aytaç Durak, kentin 30 yıllık su ihtiyacını Çatalan’dan karşılayan yöneticidir. Bu hizmet de unutulmaz. Görüyorsunuz ülke susuzluktan kavruluyor. Biz de diyoruz ki; Zeydan başkanın da mutlaka Adana’da iz bırakacak bir projeye imza atması lazım. Bu da raylı sistemin yapılmasından geçiyor. Başkan Karalar’ın da en büyük projelerinden biri raylı sistemin geliştirilmesidir. Ulaşım Mastır Planı dediğimizde; İsmet İnönü Parkı’nı örnek olarak ele alabiliriz. Burada hâlihazırda araçlardan dolayı yayalar kaldırımlardan geçemiyor. Muhakkak buraya bir çare bulunmalı. Duygu Cafe bölgesine bir üst geçit yapılmalı. Elbet, Millet İttifakı olarak birlikte hareket ediyoruz; ancak ilde gördüğümüz eksiklikleri de söyleriz. Adana hizmete susamış; mutlaka yepyeni projelerin uygulandığı bir kent haline gelmeli. Adana ancak bir köy görüntüsünden böyle kurtulur. Hastaneler kavşağında bir bina var; 40 yıldan beri yıkılacak. İlla da buranın milletin üstüne çökmesi mi bekleniyor? Bu bina neden yıkılmıyor? Yarın bu konuyu Meclis’te gündeme getireceğim. Eğer ortada hukuki bir konu var ise; yargı 30 yıl sürmez. Adalet ise buraya bir çözüm getirilmesi lazım. Ortaklık mevzu varsa; Belediye iki satır yazı yazıp ‘Ben buraya yıkacağım, yoksa anlaşın’ diyecek. Böyle çirkin bir görüntü Adana’ya yakışıyor mu? Bu çirkin görüntü arkada da devam ediyor. Yapıda demir ve tuğlalar çürümüş; üzerine reklam pankartları asılıyor. Ama ayıptır, bu tür görüntüler Adana’ya yakışmıyor. Mesela; (Eski Belediye Başkan Vekili) Zihni Aldırmaz’ı alkışlıyorum. Çünkü Demirspor binasını yıktı, altgeçidi yaptı. Harika bir iş. Demek ki istenirse yapılabiliyor. Mutlaka bu tür hususların üstüne gitmek gerekiyor. İYİ Parti Grubu olarak raylı sistemin Karataş’a kadar götürülmesini istedik. Deniz turizminin gelişmesi için bu gerekli. Atılacak bu adımla Karataş’ın çehresi değişir.”

“HİZMET VERMEK LAZIM”
50 yıldır Karataş’ta eksikliği hissedilen asfalt ve altyapı hizmetlerinin yapılmaya başlandığını dile getiren Recai Mercimek, Büyükşehir tarafından Akdeniz’in temizliği için önemli bir sorun olan arıtma tesisinin de temelinin atıldığını kaydetti. Bu hizmetlerin daha fazlasının Karataş’ta yapılmasını isteyen Mercimek, şunları söyledi: “Karataş’a raylı sistemi ile tanıştıralım. Burada deniz turizmi gelişsin. Aynı düşüncelerimiz Yumurtalık İlçesi için de geçerli. Belediye Başkanının hangi partide olduğu beni ilgilendirmiyor. Hizmet vermek lazım. Büyükşehir ‘ağabeylik’ yapıyor. Ufak tefek eksiklikler olabiliyor. İlçe Belediye Başkanları çıkıp Meclis’te haklı olarak, ‘Ben yapamıyorum’ diye konuşuyor. Başkan Karalar notlarını alıyor ve o talepleri elinden geldiğince asgariye indirmeye çalışıyor. Adana bizlere dört mevsimi yaşatan bir il. Adana gibi bir kentte Türkiye’de zor rastlanır. Adana neden bir kültür ve turizm kenti olmasın? Geçenlerde Meclis’te yaylalarla ilgili bir konu oldu; Başkan Karalar’dan, Tekir ve Börücük’teki su sorunun çözümü için destek istedim. Bir hafta sonra yaylaya gittiğimde burada altyapıyla ilgili çalışmanın başladığını gördüm. Demek ki Zeydan başkan notunu almış ve talimatını da vermiş. 2021 yılında da kesinlikle orada bir temel atılacaktır. Pandemi dolayısı ile orada nüfus yüzde 100 arttı. Onun için bizim buralara el atmamız gerekiyor. Adana 15 ilçeden oluşuyor. Hiçbiri ayrıt edilmeden hizmet edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu uygulamayı da Zeydan başkan yapıyor. Şu anda her hangi bir sıkıntı yoktur. Başkan Karalar taleplerimizi ciddiye alıyor ve yapamayacağı konuları da söz vermiyor. En çok beğendiğim özelliği de budur. Yapacağı işlerin de takibini yapıyor. Ne olursa olsun tüm zorluklara rağmen o sorunların çözümüne el atıyor.”

 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER