Şevkin: Adana’ya turizmde yatırım yok!

Şevkin: Adana’ya turizmde yatırım yok!

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bazı sorular yönelten Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin’e yazılı yanıt geldi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a “Adana’nın son yıllarda turizm yatırımlarından hiçbir şekilde yararlanamadığını aktaran ve bunun nedenini açıklamasını isteyen” 

 Şevkin, “Adana’ya herhangi bir turizm yatırımı yapıldı mı?” sorusunu yöneltti. Dr. Şevkin’e verdiği yanıtta yatırım olarak 4-6 Ekim 2019 tarihleri arasında üçüncüsü düzenlenen ‘Uluslararası Adana Lezzet Festivali’nin organizasyonuna Fransa, Yunanistan, Tunus, Lübnan, Kolombiya ve Arnavutluk’tan katılım sağlayan 13 şefin uçak bilet giderlerinin Bakanlık tarafından karşılandığını ve etkinliğe destek verildiğini açıklayan Ersoy, “2019 yılında, Adana ilimizin tanıtımında kullanılmak üzere broşür, harita vb. materyallerin basılması amacıyla, Adana İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüze ödenek gönderilmiştir.” dedi. Bakan Ersoy, Turizm Bakanlığı’nda AR-GE çalışmaları ve aktif kullanıcı tanıtım portalını da sorgulayan Şevkin’e verdiği yanıtta, “Türkiye’nin yurtdışına açılan kapısı olan web sitesi ile birlikte tüm sosyal medya hesaplarını ‘goturkey’ çatısı altında birleştirdik.” dedi  Bakan Ersoy, ayrıca 2019 yılında 38 ülkede facebook, google, instagram, twitter, youtube gibi global mecraların yanı sıra Rusya ve Çin gibi ülkelerin kendi popüler mecralarında dijital reklam kampanyaları gerçekleştirdiklerini, 2020’de ülke sayısını 45’e çıkaracaklarını belirtti.

‘Adana’ya şaşı bakılıyor!’

 Bakan Ersoy’un bu açıklamalarının “acı bir itiraf” niteliğinde olduğunu ileri süren Şevkin, şunları kaydetti: “Türkiye’nin en özel ve güzel kentleri arasında yer alan Adanamız eşsiz doğa, deniz, sahil, tarih, kültür ve turizm olanaklarına sahipken 17 yıllık süreçte hiçbir şekilde yatırıma sahne olmadı. Bakanın son yıllarda Adana yatırımı olarak açıkladığı yabancı şeflerin ulaşım masrafları ve tanıtım broşürleri için ayrılan ödenek Adanalıların ‘yatırımsızlık’ serzenişinin ne kadar haklı olduğunu ortaya çıkarmıştır.”

Türkiye’nin turizm olanaklarının uluslararası boyutta da yeterince öne çıkarılamadığını ve AR-GE’nin web sitesini yenilemekten ibaret olamayacağını savunan Şevkin, son 17 yılda kurulan tüm hükümetlerin Adana’ya tam anlamıyla şaşı baktığını iddia etti. 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER