TEİAŞ NEDEN ÖZELLEŞTİRMEK İSTENİYOR?

TEİAŞ NEDEN ÖZELLEŞTİRMEK İSTENİYOR?

Adana Milletvekili İsmail Koncuk, EPDK’nin ilan ettiği tarifeye göre elektrik faturalarına; 1 Ocak 2021’de yüzde 6 ve 1 Temmuz 2021’de yüzde 15 oranında, BOTAŞ’ın ilan ettiği tarifeye göre ise doğalgaza konutlarda, 1 Ocak 2021’den 1 Haziran 2021’e kadar 6 kez yüzde 1 oranında zam yapıldığını hatırlattı. 1 Temmuz 2021’de yüzde 12 oranında zam geldiğini buna duyarsız kalınmayacağını bildiren Koncuk, konuyla ilgili cevaplandırılması gereken soruları Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına sorduğunu kaydetti. 

ORTALAMANIN ÜZERİNDE
TÜİK tarafından yayınlanan yıllık enflasyon oranları dikkate alındığında, elektriğe ve doğalgaza yapılan zam oranlarının yıllık ortalamanın üzerinde gerçekleştiğini dile getiren Koncuk, şöyle devam etti: “TÜİK tarafından yayınlanan yıllık enflasyon oranlarına baktığımızda 2018 yüzde 20,3 - 2019 yüzde 11,84 - 2020 yüzde 14,6 olduğunu görmekteyiz. 2018 yılının Temmuz ayından itibaren elektriğe 8 kez yapılan zam oranlarının yıllık ortalaması yüzde 33 civarında gerçekleşirken, 2018 yılının Ağustos ayından itibaren doğalgaza 13 kez yapılan zam oranlarının yıllık ortalaması yüzde 36,9 civarında gerçekleşmiştir. Bugüne kadar özeleştirilmeyen, kamunun elinde olan elektrik sektörünün son halkası TEİAŞ’ın hisselerinin satışa çıkarılmasıyla, üretim ve dağıtım faaliyetleri tamamen özel sektörün eline geçmiş olacaktır. TEİAŞ’ın özelleştirilmesinin, kontrolü mümkün olmayan sonuçlar doğurmasına karşılık, sözleşmede hangi tedbirler alınacağı açıkça kamuoyu ile paylaşılmalıdır.”  

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER