Adana’nın 2018 yılı internet alışveriş tercihlerini açıkladı.

Adana’nın 2018 yılı internet alışveriş tercihlerini açıkladı.

Türkiye’nin lider e-ticaret platformu Hepsiburada, yayınladığı 2018 Trend Raporu ile Adana’nın alışveriş 


tercihlerine ışık tuttu. Rapora göre Adana’nın talebi sağlık ve güzellik kategorisinde yoğunlaştı.

Hepsiburada, Türkiye’de 2018 yılı e-ticaret alışkanlık ve eğilimlerini açıkladı. Trend Raporu adıyla her 6 altı ayda bir yayınlanan raporda, Hepsiburada’dan alışveriş yapan müşterilerin en çok tercih ettikleri ürünlerden, en fazla arama yapılan kelimelere, yerli ve milli ürünlere artan ilgiye kadar birçok bilgi paylaşılıyor. 35’ten fazla kategoride 18 milyonun üzerinde ürün çeşidiyle müşterilerinin hayatını kolaylaştıran Hepsiburada’nın yayınladığı trend raporu kapsamında; 2018 yılında gerçekleştirilen alışverişlerde, geçen yıla göre %60’lık bir artış yaşandığı belirtiliyor.


Adana’nın talebi sağlık ve güzellik kategorisinde yoğunlaştı

Trend Raporu kapsamında Adanalı müşterilerinin alışveriş tercihlerini de inceleyen Hepsiburada, 2018’de talebin geçen yıla göre %79 arttığını ortaya koydu. İlginin sağlık ve güzellik kategorisinde yoğunlaştığı Adana’da, anne bebek çocuk, giyim, hırdavat, mutfak malzemeleri kategorileri de yoğun ilgi gördü. En çok alışveriş 25-35 yaş aralığı tarafından yapılırken, Adanalı kadınlar 2017’ye göre yaklaşık 2 kat fazla alışveriş yaptı. En çok talep Seyhan’dan geldi, onu sırasıyla Çukurova, Yüreğir, Sarıçam, Ceyhan, Kozan, Pozantı takip etti.


Yerli ve Milli ürünlere ilgi %100 arttı

Hepsiburada trend raporu bu yıl Hepsiburada platformu üzerinden yerli ve milli ürünlere olan ilginin % 100’e yakın artış gösterdiğini ortaya koydu. Bu büyüme ile ilgili görüşlerini paylaşan Hepsiburada Kurumsal İletişim ve İlişkiler Grup Başkanı Koray Öztürkler, “Hepsiburada olarak, açıklanan genel ekonomi programı ve söylemler çerçevesinde cari açığı önleyecek, yerli ürünleri destekleyen politikaları benimsedik ve düzenlediğimiz kampanyalarla yerli ürünlere olan talebin artmasını teşvik ettik. T.C. Ticaret Bakanlığımız tarafından yürürlüğe alınan ‘’Yerli Üretim’’ logosu yerli ürünlerin kolayca fark edilerek, tercih edilmesini teşvik edici güçlü bir uygulama oldu. Biz de platformumuzda yerli üretim ürün tanıtımında, bu logoyu yayınlandığı şekilde ürün görsellerimizde hemen kullanmaya başladık.Bu uyarlama ve çevresinde yaptığımız kampanyalar yerli milli ürünlere olan talebi olumlu anlamda arttırdı. Platformumuz üzerinden yerli ürünlere olan ilginin %100 oranında artmış olmasından da büyük mutluluk duyuyoruz.” dedi.


Hepsiburada 2018 yılı Trend Raporu verilerine göre;

 • Alışveriş günü Cuma, Pazartesi
 • Alışveriş saati 12:00 – 14:00 arası
 • Alışveriş ayı Kasım, Eylül ve Ekim
 • Her saniye 2 ürün satışı yapıldı.
 • 2018’de en çok 25-35 yaş grubu alışveriş yaptı.
 • 2018 yılının yıldızı ürünü bebek bezi oldu.
  • En çok tercih edilen ürünler bebek bezinden sonra toz deterjan, akıllı bileklik, bulaşık yıkama kapsülü ve şarj edilebilir diş fırçası oldu.
 • Platform içinde 1.236 bin kez avize ürünü arandı.
  • Avizeden sonra 2018 yılı içerisinde en çok aranan kelimeler ise kulaklık, saat, halı ve bot oldu.
 • Kadınlar 2018 yılında erkeklerden farklı olarak kitap ve anne bebek ürünlerinitercih ederken, erkekler telefon, bilgisayar ve hırdavat ürünlerini satın almayı tercih etti.
 • En çok alışveriş yapılan ilk 5 kategori; Temel Tüketim ve Gıda, Sağlık ve Güzellik, Kitap, Anne Bebek ve Oyuncak ile Hırdavat oldu.
 • 2017’ye göre ise sipariş adetlerinde en çok büyüme gerçekleştiren ürün kategorisi; Ofis Kırtasiye olurken, kozmetik, müzik ve bahçe kategorileri takip etti.
 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER