ATA ATA ATA - Ata Ivak

14 Aralık 2019 Cumartesi

Merhaba sevgili okurlar. Bu ay biricik oğlum Ata bir yaşına girdi. Kendisine minik bir sürpriz yaptık. Daha ilk yaşına girerken çocuklar doğum günü kutlamalarını çok fazla anlamasa da bizler ona güzel bir anı bırakacağımızı düşünerek bu güzel günü aile arasında hoş bir yemekle kutladık. Şimdi diyeceksiniz ki, bu üç Ata neden yan yana gelmiş. Benim dedemin ismi Ata’ydı.  Ailem bana dedemin ismini verdi. Bende oğluma Ata ismini koymayı tercih ettim. Bu benim dedemin yani atamın ismi olmasının yanı sıra aynı zamanda Atamıza (Önderimiz  Mustafa Kemal Atatürk’e) olan hayranlığımdan da ileri geliyor. O yüzden bunu tercih ettim. Bu isim aynı zamanda değerli bir miras bana göre bende aynı mirası aynı değeri oğluma vermek istedim. Onunla şimdiden gurur duyuyorum. 

Eskiden, henüz çocuğumuz yokken birçok kişi ‘olursa eğer adını ne koyacaksınız?’ diye sorup duruyordu. Bazen çevreme bakınca öyle anlamsız isimler görüyorum ki şaşırıyorum.  Çocuklarımıza koyduğumuz her ismin bence bir anlamı olmalı, yerine göre bir değeri, bir mirası olmalı ki, onlarda bunun anlamını kavrayıp diğer nesillere aktarabilsinler. Bence aileyi anlamlandıran ve özel kılan bir durum bu. Halen bunu uygulayan aileler var. Dedesinin ya da vefat etmiş olan aile büyüklerinin isimlerini çocuklarına koyuyorlar. İsimleri yaşasın diye.  Onlar çocuklarda, torunlarda yaşasın istiyorlar. Bu çok güzel ve devam ettirilmesi gereken bir gelenek bence.  Ben dedemin benim ve oğlumun aynı ismi taşımasından gurur duyuyorum.  Ata isminin ağırlığı, özelliği ve değeri gerçekten bambaşka. İnşallah oğluma da şans ve başarı getirir bu isim. İsmi gibi büyüklerine soyuna yakışır bir evlat olur. En büyük dileğim bu.

Geleneklerimize göreneklerimize her zaman değer veren biri oldum. Zaman ne olursa olsun bunu devam ettirebilmek bence büyük bir erdem. Artık eskisi kadar olmasa da, bayramlarda, özel günlerde kurulan aile sofraları, ziyaret edilen aile büyükleri gibi adetler maalesef rafa kalkmış durumda. Şimdi sanki en çok çalışan ülke bizmişiz gibi ( halbuki en çok tatil günü bize ait) her tatil günü fırsatını seyahatle değerlendirme akımına kapıldık. Evet buna kapıldık gidiyoruz. Hepiniz ne demek istediğimi çok iyi anladınız. Elbette seyahat de edilecek zamanlar var. O kadar çok tatil günümüz var ki,  bunu her zaman yapabiliriz. Ancak aile büyüklerimizi her zaman, her an göremeyebiliriz. Üstelik Allah geçinden versin, bir gün isteseniz de onları göremeyeceğiniz günler gelecek belki de... Sizi en iyi hissettirecek olan şey, onlar hayattayken geçireceğiniz güzel anların kıymetini bilmektir.  Onlarla konuşmak, gönüllerini almak güzel vakit geçirmek ilerde sizde yaşlanınca çocuklarınızın sizinle geçireceği anları yaşayacak olmak demek bana göre. Bu hayatta ne ekersek onu biçiyoruz.  

Aile hayatta en değer verdiğimiz şey. Aile olmanın kıymetini bilelim ve çocuklarımızı bu şekilde yetiştirelim. Herkesin dilinde bir ‘zamane gençleri işte illa bu şekilde yapacaklar’ gibi  sözleri sizde kendiniz için yaşamak istemiyorsanız değerlerinize sahip çıkın. Atalarınıza layık evlatlar yetiştirin, kendinizi sevdirdiğiniz kadar saydırın. 
Sevgiyle kalın. Haftaya görüşmek üzere…

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI