EZBERDEN KAÇIN ! - Ata Ivak

21 Haziran 2019 Cuma 15:59

Hayatta her zaman için ezberci değil yaratıcı her  eğitimden yana oldum. Ezberlemekten ve ezberletmekten hayatım boyunca uzak durdum. Bunun zihni tutuklaştırdığını ve tembelleştirdiğini düşündüm çünkü her zaman…Zamanla ve edindiğim tecrübelerle bunun doğru olduğuna inandım ve gördüm ki ezberlemek gerçekten bildiklerinizi de bir zaman sonra size gerçekten  unutturabilen bir şey.
Dans eğitimlerinde ve özellikle düğün nişan gösteri çiftlerinde eğitim esnasında her zaman önce öğrenin sonrasında aklınızı kullanarak hareket edin ve zor durumda kaldığınızda yine aklınızla doğaçlama hareket ederek dansınızı tamamlayın diyorum.  Çünkü bir hareketi ezberleyip onun üzerinde diretmek dansın bütününü de mahvediyor.  Bütün dansı ezber yaparak içtiğinizi düşünelim. Mükemmel hazırlandığınızı düşünüyorsunuz. Her şey yolunda görünüyor. Eşinizle kapıdan giriş müziğiyle içeri giriyorsunuz ve birden bire dans müziğinizin başka bir versiyonu karşınıza çıkıyor pat diye.! Dünyanın bin bir türlü hali var. Her şey istediğiniz gibi gitmeyecektir hayatta. O an’a dönelim: İşte o anda ezber yaptığınız hiçbir hareketin o müziğe uymadığını anlıyorsunuz ama durumu kurtarmak için elinizden tek adım gelmiyor. Neden ?  Çünkü siz dansınızı ezberlemiştiniz. Virgülünden noktasına kadar her tını da atacağınız adımı biliyordunuz. Ama evdeki hesap çarşıya uymadı.  İşte böyle durumların yaşanmaması için yaratıcı ve akılcı olmanız gerekiyor.  Asla ezber yapmamalısınız . Yapacağınız ezber sizi her durumda kurtarmaya ve günü tamamlamaya yetmez maalesef 
Dans akşamlarında bazı dans edenlerin  tek bir müziğe takıldıklarını fark ediyorum. Hareketlerine bakıyorum hep aynı ve ister istemez  de ezber yaptıkları için kendilerini en iyi hissedecekleri müziği bekliyorlar hep. Onlara dikkat edin. Tınılar adımlarla senkron ve resmen içilmiştir. Evet o müzikte o dans içilmiş kadar kusursuz görünür. Çünkü ezber yapılmıştır.
 Sadece dans da değil sanatın ve hatta hatta hayatın her noktasında ezbere karşıyım. Ezber aklınızı kullanmanızı engeller. Ve az evvel ki örneğimde de görüldüğü gibi karşınıza herşey mükkemel giderken bir den kilitli bir kapı çıkabilir. O kapı yolunuzu tıkar sizin ileriye gitmenizi engeller. O anda bildikleriniz ezberledikleriniz hiçbir işe yaramaz çünkü o kilitli kapı hesapta yoktur. Onu açmanız için aklınızı kullanmanız gerekir.  Eğer dua etmiyorsanız yada her zaman gittiğiniz bir adresi aramıyorsanız lütfen ezber yapmayın. Bunu derslerimde de çok sık tekrarlıyorum. 
Dans zaten hayatta yaşanan en tatlı özgürlük biçimi ona öğrendikleriniz sonrası duygularınızla kendinizle yol veriyorsunuz.  Ezber yaparak aslında siz kendi özgürlüğünüzü kısıtlamış oluyorsunuz bana göre. Müziği dinleyin ve kendinizi öğrendiklerinizle birlikle ona bırakın o size zaten doğru yolu gösterecektir. 

Dansla kalın, sevgiyle kalın. Haftaya görüşmek üzere…

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI