Kutlu Olsun ! - Ata Ivak

29 Mart 2019 Cuma 15:52

27 Mart Dünya Tiyatro Günü 1961'de Uluslararası Tiyatrolar tarafından ilan edilmiştir. Bu yıl Dünya Tiyatrolar Günü'nün 61. yılı kutlanıyor. Şimdi birçok kişi bu nedenle 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü'nün önemi nedir sorusuna yanıt arıyor. Bana göre tiyatro yaşamın ta kendisidir. Çünkü Tiyatro, insanların kendini anlaması ve toplumu tanıması için en anlamlı yoldur. Sanatın en güzel kollarından biridir . Ve en önemlisi insanların sahnede özgürleştiği hep olmak ya da tanımak istedikleri insanlara dönüşmeleridir. Sahneden büyük bir gücün varlığı hissedilmiştir yıllar boyu. Geçmişin büyük isimleri tiyatrodan gelmektedirler. Takdir ettiğimiz, sevdiğimiz içimizi ısıtan aile dizilerinin temel taşı olan insanların birçoğu hep tiyatrodan gelmektedirler.
Tiyatro kökenlidirler. Eskiden ‘Bizimkiler, Bizim aile, Süper baba’ gibi diziler vardı kanallarda… Seksen ve doksan kuşağı çocukları bu saydığım dizileri çok iyi bilirler. İzlerken içimiz ısınır kendimizi çok iyi hissederdik ve vazgeçemezdik bir türlü. Sizi bilmem ancak ben aklıma geldikçe o yılları ve o insanları çok özlüyorum.

Şimdiki zamana geldiğimizde dizilerde hep bir entrika, ya da birbirine düşman iki grubun silahlı çatışmalarını izler olduk. Dizilerde şiddet çok fazla arttı. Hep bir çatışma hep bir şiddet var ya da ucu bucağı olmayan insanların yüreğine oturan intikamlarla dolu hikayeler var. Tabi ki bütün izlediğimiz diziler böyle değil. İçlerinde gerçekten güzel ve anlamlı yapımlar da karşımıza çıkıyor. Ama ister istemez ne kadar şimdiki dizileri sevsek de hep bir eskiye özlem var. Çünkü beklediğimiz samimiyeti bulamıyoruz. İşte tiyatro ve tiyatro oyuncuları bize bu içten , sanki kendimiz gibi olan, beklediğimiz samimiyeti inanılmaz bir şekilde veriyor. Halen açıp özlediğimde izlediğim Münir Özkul ya da Kartal Tibet filmleri var. Onların yerini gerçekten hiçbir şey tutmuyor. Sizce de öyle değil mi ?

Dünya Tiyatrolar Günümüzü bir kez daha buradan kutluyorum. Tiyatro ve sinemaya yıllarını vermiş ustalara ve  bu yoldan gelmiş geçmiş bütün büyük isimlere selam olsun. Onların sayesinde ağladık güldük keyiflendik yıllarca… Çocuklarımız hatta çocuklarımızın çocukları da onları izleyecekler ve beğenecekler biliyorum. Tiyatro işe böyle nesillere ulaşan hatta nesilleri aşan bir güç, bir akım. Tadına doyulmayan ve yeri doldurulamayan bir sanat bu. Dans kadar tiyatroyu da çok seviyorum. Özellikle fırsat bulduğumda tiyatroya gitmeyi bir alışkanlık haline getirdim. Sizlere de tavsiye ediyorum. Bunun dışında elbette arada sırada eski siyah beyaz ve renkli filmlerdeki ustaları izliyorum.

27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü ve Tiyatrolar Haftamız Kutlu Olsun.

Sanatla kalın. Dansla kalın. Haftaya görüşmek üzere…

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI