KUTLU OLSUN ! - Ata Ivak

14 Haziran 2019 Cuma 17:25


Yarın yani haziran ayının üçüncü pazarı babalar günü. Bütün babaların ve baba olacakların babalar gününü en içten dileklerimle kutluyorum. Bildiğiniz gibi geçen ay Anneler Günü kutlandı. Mayıs ayı denilince hemen akla bu güzel gün geliyor. Anneler günü tarihi ne kadar unutulmazsa babalar günü tarihine gelince aklımız bir o kadar karışıveriyor. Ama artık onu da benimsedik. Unutmuyoruz bu güzel ve anlamlı günü.  Anne sözse, baba dilbilgisi; anne şiirse baba düz yazıdır. Anne ne kadar düşünmekse baba bir o kadar mantıktır. Anne sanat ise baba ilimdir. Yani biri olmadan diğeri olmayan kutsal bir görevdir babalık bence. 

Günümüzde baba profili , aşırı ilgiyle aşırı ilgisizlik arasında gidip geliyor. Ortası pek yok gibi.  Bir yandan sorumlulukların baskısı, öte yandan sevgi ve ilgi olayında yetersiz kalıp kalmadığı endişesini yaşayabiliyor babalar. Bende baba olunca anladım. Ne kadar önemli ne kadar değerli bir varlığa sahip olduğumu… Kelimelerle anlatamıyorum bu sevgiyi.  Tarifi gerçekten zor.  Hep insan bir şeylerin telaşını yaşayıp ona yetişmeye çalışır ya. Evlat da böyledir işte babalar için: Hep ona yetişmeye,yetmeye çalışırsınız ve karşılığında ondan aldığınız bir gülüş dünyalara bedel olur. İçiniz bir anda sıcacık olur. Tüm dertlerinizi unutuverirsiniz. 

Annelik içgüdüsel bir olaymış. Öyle söylüyorlar. Babalık sonradan öğrenilen bir duyguymuş. Annelik kadar belki gücü olmasa da baba olarak gerçekten çok yakın duygular hissediyorsunuz.  Birçok kişi bunu kabul etmese de ben buna yürekten inanıyorum. Yada fazla duyarlı nesli tükenen babalardan oldum bilemiyorum : )
Babalık, sadece korumak, kollamak yada evin direği olmak değildir bence. Ona kendini kollamasını öğretmek, bir topluma düzgün bir birey olabilmesini sağlamak, yetenekliyse bunu başarıya dökmesine ön ayak olabilmektir. Bir kural koyarken bunu kendisi istediği için değil ilkelere bağlı bir evlat yetiştirebilmek için yapan adamdır baba. Onun sevgisi her zaman içimizde saklıdır.  O öyle bir sevgidir ki ne yaparsak yapalım bizi bırakmayacağının güvenini de verir bize. Bazen en iyi arkadaşımız, bazen kalp kırıklıklarımızdır. Ama her koşulda kalp atışlarımızdır. 

Güçlü, kararlı, sert bakışlı, koruyucu, güvenilir olarak hayatta tanıdığımız ilk adam. Dünyaya geliş sebebimiz olduğunuz için binlerce kez teşekkürler. Hepinizi çok seviyoruz.
Babalar gününüz kutlu olsun. 

Dansla ve sevgiyle kalın. Haftaya görüşmek üzere…

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI