SANAT - Ata Ivak

27 Mart 2020 Cuma 17:20

Sanat nefes almaktır, sevgidir, aşktır, huzurdur, ruhun dinlenmesidir, enerjinin, sinerjinin yükselmesidir. Bunu saymakla bitiremem tabi ki; fakat düşünüyorum ki,  böyle günlerde daha çok sanata yönelmeliyiz. Ona daha çok ihtiyacımız var. Bugünlerde ülke olarak zor zamanlardan geçiyoruz. Öyle görünüyor ki bu korona denen virüsün yaydığı hastalığı atlatana kadar daha bir, bir buçuk ay evlerimizdeyiz.

Bu günlerde moralimizi her zaman olduğundan yüksek tutmalı ve evde ertelediğimiz bütün işlerimi birer sıraya koymalıyız.  Bu günler birçoğumuz için dezavantaj gibi görünse de bunu avantaja çevirebiliriz diye düşünüyorum. Biraz kendimizi dinleyerek kendimize daha fazla zaman ayırarak, evlerimizde dans ederek, müzik dinleyerek, bol bol kitap okuyarak, sanatsal faaliyetlere sınırlı da olsa yönelerek günümüzü harika şekilde geçirebiliriz.

 Kendime bakıyorum. Önceden ne kadar çok dünya sinemasını takip eden, her hafta bir film izleyen, yeni çıkan kitapları mutlaka okumasam bile kütüphaneme dahil eden biriydim. İşim gereği dansın ve sanatın içinden bir birey olsam da bunları ne kadar fazla ötelediğimi, ertelediğimi hatta unuttuğumu fark ettim.  Bir konu açıldığında bir ortamda arkadaşlarımla çok fazla tartışan güncel ekonomi, bilim ve sanatla ilgili her an fikrimi söyleyebilen biriyken ne kadar her şeyden elimi ayağımı çekmişim dedim kendi kendime.  Aslında evde kalmak ve bu süreyi sağlıklı bir şekilde atlatabilmek için verilen zaman bana bunu hatırlattı. 

Sizler ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında? Neleri ertelediniz. ? Evde neleri uzun zamandır unuttunuz? Bir düşünün bakalım. Ben oturup düşündüm ve bunları ortaya çıkardım. Aslında bir yandan da kendimi ayıpladım biraz. Çünkü ne kadar işim olursa olsun, insanlarla iç içe olsam da, başımı kaldıramayacak kadar zaman zaman yorgun olsam da, ben nasıl ruhuma iyi gelen şeyleri atlarım dedim kendi kendime. Aslında oturmak, yatmak ya da uzun uzun uyumak değil sanatmış bizi dinlendiren. Bunu fark edenler ne kadar yoğun olsa da, işleri ne kadar zor ve yıpratıcı olsa da en azından fonda bir müzik açmayı, yeni akımların ne olduğunu takip etmeyi, instagramdan başlarını kaldırıp, son zamanların sanat faaliyetleri neymiş? En son festivaller hangi ülkelerde gerçekleşmiş?

Neler olmuş buralarda? Gibi soruları kendilerine sormayı ihmal etmiyorlar. İnsanı yenileyen, dinlendiren, kendini yaratıcı ve zevkli bambaşka diyarlara götüren, ‘Sanat’ hayatımızın hiçbir zaman dışında kalmamalı.  Bu alanda takip edilen yenilikler insana zorunluluk hissi vermiyor asla. Müzik dinlemek gibi, su içmek gibi hatta nefes almak gibi geliyor insanın ruhuna sanat. 
Sizlere tavsiyem gündelik işlerinizin yanında bir de kendinize, kendi izole ortamınızda yapabileceğiniz güzel bir aktivite listesi hazırlayın. Ve sırasıyla bunları yapın. Listenize her gün eski yeni farklı müzikler ekleyin.

Evde sporunuzu yapın, dans edin, kitap okuyun, bol bol balkona çıkın. Bu arada temiz hava da almak gerekiyor elbette. Kendinize güzel bir bardak kahve hazırlayın ve ertelediğiniz kendi sanat listenize göre sırasıyla yapmak istedikleriniz gerçekleştirin. Ben mesela kendi stüdyoma kapanıp, son zamanlarda ki pratiklerime yeni hareketleri dahil edeceğim  ve yine son zamanlarda çok moda olan ve istenilen dansları tekrar kendime hatırlatıp, bilgilerimi tazeleyeceğim.  Stüdyom dezenfekte edildikten sonra elbette tek tek bütün kafamdakileri gerçekleştireceğim. Sizlere de bunu tavsiye ediyorum. 

Korkmayın, panik yapmayın, sakin olup kurallara uyalım. Bir süre sonra yine beraber olacağız. Stüdyolarımız etkinliklerimizle yine coşup sevinçle dans edeceğimiz günler yakın. Takipte kalın. 
Dansla kalın. Sanatla kalın.  Haftaya görüşmek üzere…

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI