Yaşamın Gücü - FIRAT UZER

18 Ocak 2020 Cumartesi

Binlerce yıldır devam eden insan yaşamının, devam eden süreçteki yaşam kaynağı değil midir yaşamın gücü. İnsan olarak doğarız, büyürüz ve sonrası bu dünyaya veda ederiz. Yaşam boyu hayatın türlü dönemlerinden geçeriz. Bu dönemler bazen bizi mutlu eder bazen de üzer. Bazen kahkahalara bürünürüz, bazen de gözyaşlarına. Baktığımızda binlerce yıldır kendini tekrar eden yaşam biçimleri. 

Şöyle bir baktığımızda insanlık tarihine aslında insan hep benzer duyguları tekrar ederek yaşamına devam etmiş. Bu yaşamın içinde türlü uygarlıklar içerisinde, farklı coğrafyalarda faklı kültürlerle nefes alışımızı devam ettirmişiz. Değişen nedir, diye baktığımızda, aslında sadece dünyamızda insanın elinin değdiği nesnelerin değiştiğini görüyoruz.
Yaşam biçimlerimizse değişen ve ilerleyen dünya ile birlikte değişiklik göstermektedir. Bu değişikler bazen insan üzerinde olumlu etkiler yaratmış, bazen de olumsuz etkilere neden olmuştur. Bu yaşam biçiminden hepimiz olumlu veya olumsuz bir sonuç almışızdır. Bu sonuçlar bazen erişilmez bazen de çok yakın olmuştur.

İnsan olarak bizi bu kadar hayata bağlayan unsurları düşündüğümüzde; aslında sonucun yaşam gücü olduğunu görüyoruz. Şimdi aslında yaşam gücünü çok sevdiğim bir hikâye ile sizlere anlatmak istiyorum. Bir zamanlar çok başarılı olan iş adamının işleri bozulmuştu. Ne yaptıysa olmuyordu. Bir sürü insan ödeme bekliyordu. Çok bunalmıştı ve hiçbir çıkış yolu bulamıyordu. Nefes almak için parka gitti. Bir banka oturdu, başını ellerinin arasına aldı ve bu durumdan nasıl kurtulacağını düşünmeye başladı.

Tam bu sırada birden, önünde yaşlı bir adam durdu. “Çok üzgünsün. Seni  rahatsız eden bir şey olduğu belli. Benimle paylaşmak ister misin?” diye sordu. İşadamının yakınmalarını dinledikten sonra da, “Sana yardım edebilirim!” dedi. Çek defterini çıkardı. İşadamının adını sordu ve ona bir çek yazdı. Çeki ona verirken de şöyle dedi: “Bu para senin. Bir yıl sonra seninle burada buluştuğumuzda bana olan borcunu ödersin. Hadi al!” Ve geldiği gibi hızla gözden kayboldu yaşlı adam.

İşadamı şaşkınlıkla elindeki çeke baktı. Çekte 500 bin dolar yazıyordu ve imza John Rockfeller’a aitti, yani o gün için dünyanın en zengin adamına… “Tüm borçlarımı hemen ödeyebilirim” diye düşündü. John Rockefeller’e ait bu çekle her şeyi çözebilirdi. Ama çeki bozdurmaktan vazgeçti. Bu değerli çeki kasasına koydu. Onun kasasında olduğunu bilmenin güveni ve yepyeni bir iyimserlikle işine tekrar dört elle sarıldı. Büyük küçük demeden tüm işleri değerlendirmeye başladı. Ödeme planlarını yeniden yapılandırdı. İyi yapılan işler yeni işleri doğurdu. Birkaç ay sonra işlerini yoluna koyabilmişti.

Takip eden aylarda ise borçlarından tümüyle kurtulup kâr etmeye başlamıştı. Tüm bir yıl boyunca çalıştı durdu. Tam bir yıl sonra, elinde bozulmamış çek ile parka gitti.

 Kararlaştırılmış saatin gelmesini bekledi. Tam zamanında yaşlı adamın hızla ona doğru geldiğini gördü. Tam ona çekini geri verip başarı öyküsünü paylaşacakken bir hemşire koşarak geldi ve adamı yakaladı. 
Hemşire “Onu bulduğuma çok sevindim, umarım sizi rahatsız etmemiştir” dedi, “Çünkü bu bey sürekli olarak huzur evinden kaçıp bu parka geliyor. Herkese kendisinin John Rockfeller olduğunu söylüyor.” diye ekledi. Adamın koluna girip onunla birlikte uzaklaştı.

İşadamı şaşkın bir şekilde öylece durdu kaldı. Tüm yıl boyunca arkasında yarım milyon dolar olduğuna inanarak işler almış, yapmış ve satmıştı. Birden, hayatının akışını değiştiren şeyin para olmadığını fark etti. Hayatını değiştiren, yeniden kendinde bulduğu özgüven ve inançtı. Anladı ki, başarının sırrı, kasamızda duran değil, kendi kalbimizde ve kafamızda olanlardır… Yani aslında yaşamın gücü bizim için en önemli değerdir. Siz siz olun yaşadığımız bu dünyada asla ve asla yaşamın gücünü kaybetmeyelim. Nefes aldığımız sürece şartlar ne olursa olsun yaşamın gücü inanın elimizden tutacaktır.Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI