2020 İLK ADIM - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

26 Aralık 2019 Perşembe

“Her şey güzel olacak” sadece bir söylem…

Aklın yolu birdir. 2020 Toparlanma yılı olacak. Bilançolar öz sermaye ile güçlenirken, şirketler küçülecek. Maaşlar erirken işsizlik büyümeye devam edecek.
Dost acı söylermiş!

Adana’nın ve Mersin’in nüfusu hem doğudan göç alarak, hem komşu ülkeden hem de sağ olsun hükümetin gayretleri ile plansız programsız edinilen çoğalma ile son 5 yılda yüzde 40 arttı. İstihdam ise maalesef azaldı. Hiç büyük bir fabrikanın açıldığını duydunuz mu? Makarna fabrikası dışında…

Çukurova’da tarım, başta pamuk olmak üzere bitme noktasına geldi. Dış ülkelerden ithal daha ucuz mantığıyla, bir kısmı sağlığa zararlı ucuz ürünler geldi. Bizim Çiftçimiz Mazot, benzin, işçilik ücreti, su, tohum derken çöktü. Bugün bir çiftçinin almak istediği traktör ya da kamyonet için 5 yıl önceki ürün karşılığının 2 katından fazla ürün (buğday, süt, yumurta) vererek alabiliyor. Yakıt 5 yılda yüzde 100 arttı. Son zam 3 gün önce geldi… Buna toprakların iyi kullanılmaması, tarım, hayvancılık ve balıkçılığın gerilemesi, erozyon, iklim değişikliği, orman yangını, kerestecilik, sulama, ilaçlama, nehirlerin iyi kullanılamaması, ürünlerin GDO’lu olup geri dönmesi de eklendi.

Azalan kar marjları ve artan rekabet ile bazı firmaların kapanması, bazılarının küçülmesi söz konusudur. Bölgemizde TEMSA’nın kapanması buna örnektir. 
İnşaat maliyetleri artarken, çalışanların ücretlerinin aynı oranda artmamsı stokların yavaş erimesi demektir. Yeniden inşaat hamlesine geçilme projesi iyi organize edilmelidir, yoksa çözüm olmaz.
Sanayide daralma devam ediyor. Bankalar batık kredileri, geri dönmeyen kredileri çok, buna önlem olarak bazıları eleman çıkarmaya başladı. Bazı bankalar batık kredilerini sattı. Bazı bankalar da eleman dinlendirmek için planlama yapıyor. Her şubeden bir kişiyi belirli süre dönüşümlü olarak ücretsiz izne çıkaracaklar.
İşsizlik çığ gibi büyüyor..

Ekonominin çökmesinin nedeni iyi yönetilemediğimizden kaynaklanıyor. Tüm bilimsel veriler bunu söylüyor.  
Bunlar olurken, bir yandan da insanlara iş bulmak, iş öğretmek yerine bu haftayı “bağış haftası” ilan edenler var. “BKM Express kullanıcıları 2. Geleneksel BKM Express Bağış Haftası'nda 30 farklı sivil toplum kuruluşuna BKM Express web sitesinden karekod ve ödeme linki aracılığıyla ya da BKM Express mobil uygulaması üzerinden bağış yapabiliyor. BKM Express, dijital bağış özelliğiyle 2015 yılından bugüne kadar 250 sivil toplum kuruluşuna 20 Aralık itibarıyla 386 bin işlem adediyle 9,5 milyon TL bağış yapılmasına aracılık etti.

2. Geleneksel Bağış Haftası kapsamında bağış yapılabilecek STK'lara yardım edin” çağrısı yapıyor. 
İsteyenler elbette yardım edebilir. Devletin istihdam sorununa yardım ve öncülük etmek varken, bağışlar ile toplumu hizaya sokmak bence yanlıştır. 
Araç sahipleri sigorta yaptırmaktan kaçıyor. Son verilere göre Sigortasız ve kaskosuz araç sayısının çok yüksek olduğunu hatırlatan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Ülkemizde Ekim ayı sonu itibari ile 23,1 milyon aracın 7,6 milyonu sigortasız, 18,4 milyonu ise kaskosuz. Her yıl 500 bin ile 1 milyon arası araç kazaya karışıyor. Dolayısıyla trafikte sigortalı ve kaskolu araç sayısını artıracak hamleler yapılmalı. Sigorta şirketleri paket indirimler ile araç sahiplerine teşvik indirimi getirmeli" dedi.

Hep olumsuz senaryo görmek insanın ruh halini bozuyor olmalı ki, intiharlarda arttı.
2020 de toparlanma umudunu yitirmeden, her şeye iyi gözle bakmak, yaşama bağlanmak asıl amaç olmalıdır.
Ekonomik piyasalara bakacak olursak, döviz yeni yılda da yukarıya gidecek gibi. Altın onsu bir düzeltme yapabilir. Dolar artışından altında etkilendiği için gram anlamında yükselmesi kaçınılmazdır. Borsa ya ancak güven endeksi yükselirse sermaye akımı olabilir. Faiz piyasası oturdu. Bu bugünleri de bekleyelim geçirelim. 2020 yılında daha güzel, daha güneşli günlerde görüşmek dileğiyle… 
 


Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI