Altın mı?, Bitcoin mi?, Döviz mi ?  - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

16 Mart 2021 Salı

Bir espri gibi başladı. Anlattıkça gülümsemek durumunda kaldık. Bize bu filmi bilmem kaçıncı kez izlememiz için makyajlayıp sunuyorlardı. Sakinleştik, gözlerimizi ve kulaklarımızı TCMB toplantısına ve oradan gelecek kararlara çevirdik. Yine sabır, yine gündemde beklemek yer aldı.

TCMB Toplantısı Perşembe günü yapılacak. Piyasada çok ses var. Bu sesler karışınca gürültü oluyor. Bir taraftan açıklanan ekonomik paketin uygulanması ve başarıya ulaşması zor denilirken, diğer taraftan birçok kurum faiz artışı beklediğini beyan ediyor. Çiftçiye üretime bir katkı yok, işsizliğe bir çözüm yolu görünmüyor. Covid19’un ise Hatay, Adana ve Mersin Tabipler Odası tehlikeli bir şekilde arttığını söylüyor.

Bu haftanın en önemli iki gelişmesi: Fed ve TCMB toplantısı olacak.
17 Mart Çarşamba Fed faiz kararı açıklanacak ve Fed Başkanı Powell'ın konuşması olacak.
En önemli başlık 1,9 trilyon dolarlık paketin istihdama nasıl yansıyacağına dair ön görüler olabilir. Enflasyon tarafında ise son rakamlar hızlı bir artış sinyali vermedi, ancak piyasalarda beklentiler giderek artıyor ve buna bağlı da 10 yıllık tahvil faizindeki yükseliş de hızlanıyor.  Perşembe 14.00'da TCMB, Para Politikası Kararını açıklayacak. En son Aralık ayında 200 BP faiz artıran kurul, son iki toplantıda politika faizini %17'de sabit tuttu. Bu ay ise merkezin en az 100 BP faiz artışı yapması bekleniyor. Bankaların TL mevduata verdiği faizin de yüzde 20’ye yükselmesi bekleniyor. Neticede enflasyon artıyor. Döviz yatırımcısı dövizini bozmuyor. Tam güven sağlanmış değil. 

İşsizlik büyüyor. AB uyarıyor “ Suriye’de kalıcı olma, geri çekil” deniliyor.  Borsada yabancı çıkışı devam ediyor. ABD’de piyasaya çıkacak olan yardım parasının nereye gideceği tartışmaları başladı. Son yılda güvenli liman olma özelliğinden uzaklaşan altın yatırımcıları düşünmeye başladı. Altın mı,  Dijital para mı? Bitcoin 60 bin dolar barajını aşarak tarihi zirveyi yaptı.

”Herkes bu yolu tercih ediyor, sende bu yolu deneyebilirsin.” Bu söz birçok kişiyi peşinden sürükledi. Kripto para analizcileri mutlaka bu çıkışın bir düşüşü olacağını dile getiriyorlar. Birçok ülkede kripto paraya aracılık yapmak için bankalar hazırlık yapıyor. Türkiye’de ise son demeçlerde kolay alınıp satılan ve vergiden muaf olan kripto paraya vergi uygulaması gelebileceği vurgulanıyor. Konutta durum pek parlak değil, müteahhitlerin çoğu beklemede. Emlak dünyasında “kiralık” daire fiyatları hem yükseldi, hem de bulmak zor. Satıştaki dairelerin fiyatları kimilerine göre çok yüksek gelirken, artan maliyetlerden dolayı birkaç ay sonra fiyatların yeni konutlarda daha da yüksek olacağı gözleniyor.

Dikensiz gül olmaz diyen büyüklerimiz haklıdır. Kırılgan bir ekonomik süreçten geçiyoruz. Riski sevmiyorsan adımını sağlam atmalısın. Çok isteğin, sonu yoktur. Sabırla, umutla, sevgiyle,  akıllı olup, bekleyelim… 


Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI