ARZU - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

24 Temmuz 2019 Çarşamba


Her insan ekonomik hayatının kendisi belirler. Diğer etken ise ailesidir. Biz buna gönüllü iş birliği diyoruz.

Eğer param olsaydı… Eğer sağlığım iyi olsaydı… Eğer bana bir şans verilseydi… Eğer hayata yeni baştan başlasaydım… Eğer ailem destek olsaydı… Eğer daha genç olsaydım… Eğer bu kadar şişman olmasaydım.. uzadıkça uzar.

Bu yakınmaları çoğumuz duymuşuzdur. Başarılı olamayan insanların belirli sığınaklarıdır bunlar. Oysa başarılı olmak için “ben bu işi yapacağım” odaklanmak, bunun için hiçbir zaman yeterliyim demeden eğitim almak, her yeni gün yeni şeyler öğrenmek ve öğrendiğini satmak için önce inanmak, sonrada yol haritanızı planlayarak cesurca adım atmak gerekir. İnsanlar mazeretlere sıkı sıkıya yapışırsa başaramaz. O ancak mazeret üretir; mazeret geliştirir. Oysa hayat bir satranç tahtasıdır. İnsan arzu etmelidir. Hayatın zenginliklerine giden kapıyı açan asıl anahtar elinizdedir. Kısacası zenginlik zihninizdedir. Bu zenginliğe girişimcilikleriyle; Adana’da eğitimcilik yapan Gülin Yurdaer’i, Özdemir avizenin ortağı Erkan Özdemir’i, Mersin’de Pedias Concept’in zirveye çıkmasında emeği gecen Kaan Şeker’i, İnşaatları ile öne çıkan Kerem Cebi’yi, insanları bakıp yönetmesi konusundaki başarısıyla Ümid Tekbaş’ı örnek gösterebiliriz.

Serbest piyasa ekonomisinde bireysel başarılı olmak daha kolaydır. Kişinin yeterliliği, ailesi ve çevresi bunu tamamlar. Piyasa ekonomisi arz ve talep mekanizması aracılığı ile işlerken mal ve hizmetlerin kimler için üretileceği belirlenmesinde, şeffaflığı ve tüketicinin yanılmasını önlemek için hükümetler önlemler alır. Serbest piyasa demek her şeyinde başıboş olduğu anlamına gelmez. Devlet ücretleri, asgari ücreti, vergileri, sağlığı,  işsizliği, projeleri belirler; destekler ve denetler. 

Genç bir okurumun yakınmasından söz etmek istiyorum. “ Üniversiteyi bitirdim. Birkaç kuruma baş vurdum. Tecrübe isim diye işe almıyorlar.”dedi. Maalesef enflasyonla birlikte ekonomi küçülüyor, işsizlik büyüyor, iflaslar yaygınlaşıyor. Bu ortamda iş bulmak çok zor. Elbette işverende deneyimli eleman peşinde koşacak ki gençlerden verim alsın. Bunun için okul bitmeden staj yapın. Staj yaparken bilgiyi uygulayacak ortam bulduğunuzdan öyle fazlada ücretine takıntılı olmayın. Yasalar ne gerektiriyorsa onu alın. Amacın işi öğrenmek olduğunu unutmayın.

Piyasaya bakacak olursak, Ekonominin iyileşmesi tamamen enflasyona endekslendi. Kamu harcamalarında hala belirgin bir düzelme yok. Bankalarda hala batık kredi hacmi artıyor. Pazarda meyve, sebze sezon nedeniyle ucuzladı. Döviz kuru makul seviye ne ise orada kalacaktır. Merkez Bankası’nın faiz üzerinde yapacağı müdahaleler eğer sistemde ki gidişi değiştirecek ise, kurun yükselmesi normal gözüküyor. TL zayıflaması yerli üretimin rekabet gücünü dünya piyasasında arttıracaktır. Borsa zikzak çizmeye devam edecek. Haftaya görüşmek dileğiyle…

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI