AŞK ZENGİNLİKTİR - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

22 Haziran 2019 Cumartesi

Dünyadaki zengin ülkeleri sayarken gelir ve yaşam düzeylerine bakarız.  Yaşam standartları diğerlerinden çok farklı olan Afrika ülkeleri sıralamanın dibinde yer alırlar. 

Bugün Türkiye ile bazı gelişmekte olan ülkelerde ekonomik acıdan iyi yönetilemediği için dünya sıralamasının alt kısmında patinaj yapıyor. Brezilya, Meksika, Arjantin, Hindistan bizimle aynı kümede olan ülkelerden bir kısmıdır. Bu ülkelerde gelir dağılımının eşit olmadığından, çitler birçok kenti ikiye bölme durumuna gelmiştir. Çitin bir kısmında oturanlar ile gece kondu da oturanları görüyoruz. Bunlar birbirlerine çok yakın olsalar da içlerinde ki yaşam çok farklıdır. Sağlık koşulları, altyapı, bebek ölümleri, işsizlik okur-yazar oranı her iki kesimde farklılıklar göstermektedir. Bu gelir dağılımını eşitsizliği, gelir dağılımı adaletsizliğidir. Bunun düzeltilmesi için tüm ülkeler uğraşıyorlar..

Gelir dağılımının daha iyi olduğu, tabana yayıldığı, eğitimin yüksek olduğu, sağlık sorunlarının devlet tarafından çözüldüğü, işsizliğin daha az olduğu demokratik ülkelerde insanlar mutlu, mutlulukta evlenme ve aşk zenginliğidir. Aşk ve sevgi her işte başarının itici gücüdür. Sevgisiz bir insan kanadı kırılmış bir kuşa benzer.

Danon Acemoğlu ve James A.Robinson’un ulusların düşüşü kitabında bahsettiği “ Bir ülkenin var olması ekonomik güç değerlerinin iyi dağıtılmasına bağlıdır. Bu dengeyi de siyasetçilerin istemesi, düzenlemesi gerekir. Bu dengenin bozulması küçük zümrenin zengin olması, büyük kesimin sömürülmesidir. Bu tür kritik dönemeçlerde yıkımların gelmesi kaçınılmazdır. Başlangıçta farklılıklar küçüktür, bu zamanla birikir ve sürekli olursa tehlikeli süreç başlar. Böylece iki toplum birbirinden uzaklaşır. Çıkış yolu liderlerin geniş kitleyi biçimlendirmesine bağlıdır.” 
Buradan anlaşılan devletin reformlar yapmasıdır. İşsizlere iş sağlanmasıdır. Çarkların dönmesi için tarım ve sanayide destekler verilmeli, kaliteli ürünlere teşvik verilmeli. Yurt dışına giden ürünler geri dönmeyecek kalitede olmalıdır. Geri dönen ürünün yöneticisi hakkında da gereken inceleme yapılmalıdır. Askerlik kısaldı, hayırlı olsun. Bu defa askerden terhis olacak ve bu yılda üniversiteden mezun olacak gençleri düşünmek gerekiyor. Kısaca istihdam, iş yeri arayanlar her geçen gün artıyor.

Yurt içi piyasalarına gelirsek, para piyasasının seyri çok karışık gözüküyor. İnşatlar durma noktasında, oralarda çalışan vasıfsız işçiler boşta kaldı. Satışlar çok çok az, yeni maliyetler ise doğası gereği yüksek. Tapu daireleri boşaldı, emlakçilerin bir kısmı kapandı, bir kısmı iş kolunu değiştirdi. Bu belirsiz ortamında nakitte kalmak iyi gibi gözükse de her an çıkabilecek bir deli rüzgar dövizi yukarı doğru çıkarabilir. Enflasyon çok yüksek, satın alma gücü düştü. Bu durumda işsizlik, iş bulabilmek çok zor. Geçen hafta bankacılık ve bazı firmaları inceleyen Avrupa kuruluşları güven endeksini yine düşürdü. Bu yapının biraz daha bozulduğu demektir. Daha dikkatli, daha sağlıklı adımlar atılması, gelirin biran önce tabana yayılması dileğiyle…

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI