BANKALAR - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

30 Temmuz 2019 SalıEkonominin en önemli taşı bankalardır. Bunu geçen hafta Merkez Bankası’nın aldığı kararda görüyoruz. Faizlere müdahale ederek 4.25 puan düşürdü. Bazen de çeşitli yöntemler ile kura müdahale ediyor. Şuan için yapılanın iyimi, kötümü olduğunu göremeyiz. Bir müddet canlanma görülse de ilerde piyasaya olumsuzluğu olabilir.

Siz eğer TL’nin getirisini piyasa koşullarının altına düşerseniz, para başka tarafa kaçar. Yabancı güvenmediği borsaya girmeyebilir. O halde ne olur, döviz yükselebilir düşüncesi ile döviz alınır, dahası enflasyon ortamında tüccar parayı artacağını düşündüğü ürüne bağlar. Bankadan para çıkmış olur. Bu defada kredi faizi düşmez,  kısaca beklenen olmayabilir. 

Bankaların her geçen gün artan batık kredileri sorun olmaya devam ediyor. Dönen çek, senet, kredi kartı ödemeleri ve peşi sıra krediler. 

Ülkemizde çok itibarlı meslek olan bankacılığı, bankaları o eski günleri arar duruma getiriyor.

NASIL BANKACI OLUNUR

Türkiye’de bugün 47 değişik isimde banka mevcut. Bunların bir kısmı yatırım, mevduat, kalkınma, hem yurt içi hem yurt dışı olmak üzere faaliyet gösteriyor. Bir çoğu yabancı sermayeli ve yabancı ortaklı. Bankacılık düzenleme ve denetleme Kurulu’nun denetimindeki bankaların 10 bin 450 şubesi ve yaklaşık 200 bin üzerinde çalışanı var.

Geçmişte çok itibarlı bir meslek olan bankacılık, şubelerin çoğalması ile rekabeti arttı. Daralan piyasa pastasında mevcut koşullar rekabetin acımasız olmasını getirince, kısmen de olsa insani değerlerden uzaklaşılmasına neden oldu. Geçmişteki iyi ücretler, birazda işsizlik ortamından faydalanılarak, 3 ayda bir alınan ikramiyeleri kaldırdı. Sosyal haklar eridi. Bu yarışı kızışan bankacıların artık her geçen gün hedefi yakalama stresi ile bir yaşam biçimine dönüştü.

Bankadan emekli olan biri olarak hala daha bankacı olurum diyorum. Transfer dönemlerin olduğu dönemlerde dört ayrı bankada, alt kademeden, üst kademeye kadar 22 yıl bankacılık yaptım.

Gençlere özellikle iş arayan gençlere hayatlarındaki yol haritasını çizerken neler dikkat etmesi gerektiğine katkı bulunmak için yaşadıklarımı anlatayım.
Eskisi gibi referansla iş bulmak çok zor. O devir bitti gibi. Bankaların büyük bölümü internet üzerinden başvuru kabul ediyor. Bir kısmı KPSS puanına göre sınava çağırıyor, mülakata alıyor.

Bir kere aklına bankacı olmayı yerleştirmiş olacaksın.  Her sorunun cevabını sana göre değil, karşındakinin istediğine göre uygun vereceksin. Yani şartlarla ötüşüyor olmalı. İyi okul bitirmiş, yetenekli olmalısın. Yabancı dili çok iyi bileceksin, diğer bir dil daha olursa tercihsindir. Ehliyetin olması yetmez, çok iyi sürücü olacaksın.  Bilgisayarı çok iyi bileceksin. Gösterileni hemen kapacak derecede zeki ve özverili, ekip çalışmasına uyan, sosyal aktivite sahibi, kültürlü, gösterişli, kısaca müthiş biri olmalısın. Sıkıntısını sorununu dışarıda bırakan, yaratıcı aklı ve yüreğiyle başarıya odaklanmış olacaksın. Piyasayı az çok bileceksin. Hedefin hep kazanmak olacak. Pes etmeyecek bir yüreğin, yeteneğin alkışlanacak olsa da, sen hep daha fazlasına odaklanacak bir yapın olacak. 

Neden ?

O kadroları isteyen o kadar çok işsiz var ki, bunun için en iyilerden olmalısın. Mülakata gittiniz, kılık kıyafetin, eliniz yüzünüz nasıl gözüküyor. Davranışlarınız nasıl. Koltukta nasıl oturdunuz, nasıl  ve hangi ses tonuyla cevap verdiniz, şaşkın heyecanlı mısınız… Karşınızdaki kişiler sizi tartarlar. Ekonomi ve piyasa hakkındaki bilginizi ölçerler. Evli iseniz aile birliğine verdiğiniz önemi sınayabilirler..v.b.

Bunları aşarsanız iyi bir bankacı olmak için adım atmış, güvenilir bir kişi olarak bankada çalışmaya başlarsınız. Evet gençler yolunuz açık olsun. Bu konuya daha sonraki yazımda devam edeceğim.

Piyasaya gelince, faizin düşmüş olması MB bağımsızlığını yeniden sorgular duruma getirdi. Elbette para satın alacak için iyi oldu. Birde beklenen turist gelirse birazcık piyasa canlanır. Bunlar geçici çözümlerdir. Asıl sorunu çözecek olan yatırımdır. Volkswagen gibi birçok yatırımın Türkiye’ye gelmesi, tarıma ağırlık verilmesi, işsizlerin iş bulması, kazandıklarını harcaması geçerli reçetedir. Enflasyonun başka ilacı yoktur.

Haftaya görüşmek üzere…


Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI