BİR İYİ BİR KÖTÜ - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

9 Mart 2021 Salı

Geçen hafta iki veri açıklandı. Enflasyon Yüzde 18. Büyümede ise dünyada Çin’den sonra ikinci olduk.  Yüzde 1.8 ekonomimiz büyüdü. Bir iyi, bir kötü haber arka arkaya geldi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan İnsan Hakları Eylem Planı ve Ekonomik Reform paketi açıklandı. 18 yıldır ülke refaha kavuşacak deniliyordu, bu tekrarlanmış oldu. En önemli haber ise buydu. Yeter ki içi iyi doldurulsun, iyi uygulansın, sözde kalmasın…
Ülke hukuk, demokrasi, özgürlük ve ekonomik anlamda kime sorsanız 18 yıl öncesinden ilerde değil söyleniyor. Önce ucuz krediler verildi. Ziraat Bankası milyonlarca kişiye kredi verdi. Bende alanlardan biriyim. İnsanlar borçlandırıldı. Türkiye’de büyüme sağlandı. Bu sürdürülemezdi, ucuz kredi dönemi bitti. Sıkılaştırma başladı. Bu kredilerin geri ödeme dönemi başladı. Borçluların bir kısmı borcunu ödüyor. Bir kısmı “covid19” ileri sürerek kredisini ödemeyince bankaların takipteki batık kredileri çoğaldı. Bir kısım borçlunun borcunu ödemesi için taksitlendirmeye gidildi. 
18 yılın sonunda kişi başı milli gelir düştü. Geçen hafta enflasyon açıklandı. Yıllık bazda yüzde 18’e yükseldi. Halkın yaşamda algıladığı enflasyon ise yüzde 25 civarında.  Eriyen döviz rezervleri ile dış borç yükseldi. Bazı kurumlar iyiyi sunma, kötüyü gizleme “moral” verme politikasına devam ediyor. Büyüdük diyorlar. Dünya’ya gösteriş yapıyorlar. Sanayide iş yeri açıldı mı ?; pek yok. İşsizlik azaldı mı ?; yok. Dış borç düştü mü? Yok.. TCMB verilerine göre geçen hafta yabacılar borsadan 118 milyar dolarlık hisse satıp, çıkış yaptı. Madem büyüyorsunuz, bu çıkış; kaçış neden?
AB üyeliğine girmek için Umutluyuz deniliyor.   Ekonomide reform paketi açıklanacak. Avrupa Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşananlara bakıp, samimiyetsizliğe gülüyor. 
Ekonomik piyasalara bakacak olursak, altın güvenilir liman olmaktan yavaş yavaş uzaklaşınca, piyasaya pompalanan kripto paralar hacim yapıyor. ABD 10 Yıllık tahvil faizlerini arttırınca dolar yükseldi. Doların yükselmesi ile halkın alım gücün düştüğü için elbette dövizin düşüş yaşamasını isterim.  Ancak bu işler temenni ile olmuyor. Mart sonu doların 7.800 TL’yi görmesine şaşırmayın. 
Geçtiğimiz yıl %70 gibi yüksek kazanç sağlayan Bitcoin, Etherum, Polkadot madencilik faaliyeti yapan şirketlerin alımına uğradı. BTC’de düşüşte 43.000 dolar denilen destek seviyesinin yükselişte 50.000 doları aşması halinde yukarıya doğru yol alacağı söyleniyor. Tabi Fed başkanı Jeroma Powell’in söylemleri ve bazı bankaların dijital paralara aracılık işlemlerini yapmaya başlayacağı açıklamaları buna yön verecektir. Türkiye’nin ise alım satımı kolay olan kripto paralara karşı vergi çalışması yaptığı belirtiliyor.
Konut piyasasında ise covid19 nedeniyle durağan giden piyasaya “doğa ile baş başa yaşa”  sloganı ile villa projelerinin devreye gireceği vurgulanıyor. Bu projelerin öncülerinden, bana da bilgi veren sevgili dostum, satış ve proje direktörü Mehmet TOK’a yeni projelerde başarılar diliyorum.
Mersin Sanayici ve İş İnsanları Derneği 30. Yaşını kutladı. Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Güler “ Mersin’in lokomotifi olduk” derken güzel görüşleri için kendisine teşekkür edip, başarılar diledim.Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI