BİTMEYEN SORUN - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

5 Kasım 2020 Perşembe

Bu güzelim dünyayı yaşanamaz duruma getiren insanoğlu kendi geleceğini karartmaya devam ediyor. Zihinler arasındaki kopukluk, el değmemiş güzellikleri insanların hırsı yüzünden tüketiyor. Aslında tükenen enerjiler, ülkelerin iyi yönetilmemesinin bir sonucudur. 
Kore ve Çin ile başlayan ucuz işçilik “köle işgücü” nün mimarları oldular. Japonya fabrikalarında bu insanlar çalıştırıldı. Bu örnek zaman içinde dünyaya yayıldı.  Patronlar, diğer ülkeler ile rekabet edebilmek için ucuz işçiliğe yöneldiler. 1900 yılların başında patron, işçi çelişkisi bu denli açılmamıştı. İlerleyen yıllarda kadınlara ekonomik ve toplumsal haklar verilirken onlarda özgürleşip modernleşirken fabrikalara, çalışma alanlarına çekildi. İzleyen yıllarda ordu ve bürokrasi güçlenerek, denetimleri elinde tutmayı sağladı. Bir baskı aracı olaraktan zaman zaman dini kullandılar.  Bu durum sanayileşmeye başlayan ülkelere borç para vererek, onları bağımlı hale getirmeye kadar gitti. Bugün yerli- yabancı ortaklığıyla hareket eden bankaların dağıttığı krediler, yine yurt dışına kar olarak gitmektedir. Dahası toplum bu oyunu gördükçe, biz bu sisteme karşıyız, düzeltmek için geliyoruz diyenler zaman içinde çıkmaza girdiler. Ve bu borç batağı her gün büyüydü. Bugün döviz kurunun yükselmesi, dış borcun her gün daha büyümesi demektir Bu bizim ülke için bitmeyen bir sorundur.. Bu koridordan çıkmaza girilmesine bu yıl pandemide eklendi. Bu koridordan çıkmak uzun bir yolculuğa çapa gerektiriyor. (Dar koridor-Daron Acemoğlu/James A.Robinson)

RALLİ SÜRECEK
Ekonomik piyasalara bakacak olursak, ABD seçimleri sonucunda da ekonomik rallinin süreceği gözüküyor. Belirsizlik, tutarsızlık, sahipsizlik enstrümanların yukarı gitmesine neden oluyor. Biden’in kazanması halinde S-400 yaptırımına adım atma endişeleri bizim için bir risk oluşturuyor. Altının onsu 1905 ile 1930 arasında gidip geliyor. Dövizde doların 8.500 TL.’ye yaklaşması neticesinde gram altın 520 TL’ den işlem yapıyor. BİST endeksi belirginlik nedeniyle bir yukarı bir aşağı ralli yapmasını sürdürüyor. Faizlerin yükselmesi neticesinde bankaların kredi satması duruldu. Bu ay itibariyle kredi kartı ve destek hesap faizlerini de yükseltti bankalar. Bu tüketici faizlerinin de yükselmesi küçük tüketiciyi de duraksatır. Piyasa TCMB istediği sıkışıklığa gelir mi? İstenen buysa enflasyon yavaşlayacak mı? Döviz kurların artması birçok ürünün fiyatına yansıyacak. Bu enflasyon demektir. Piyasanın oturması yeni yılın ilk aylarına kadar sürebilir. Bu durumda asgari ücretle çalışanları, emeklileri zor günleri bekliyor diyebiliriz. Bu arada yaygınlaşan süpermarketlerin eve hizmet sektöründe olumsuzluklardan dolayı sos vermeye başladığı söyleniyor. Çalışanlar koşulların iyileştirilmesini bekliyor. Bugün ki yazımızı da Timur Selçuk’un güzel bir şarkısının sözleri ile noktalamak istedim. 
İşsizlik pahalılık
Konjonktür enflasyon
Milletçe fedakarlık
Kriz bunalım derken
Bilançoya bir baktık:
Bu yıl iki misli kar
Hayret su işe bak sen
Nerden geldi bu karlar
Kime gitti bu karlar

Aman kimse sormasın
Kim kazandı bu isten
Aman kimse duymasın...


Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI