BORÇ BÜYÜYOR - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

6 Mayıs 2020 Çarşamba

Bizde bu dünya üzerinde yaşadığımıza göre çokta iyilikten bahsetmeye gerek yok. Tüm Ülkerler gibi bizde sarsılıyoruz. Hem koronavirüsü, hem de ekonomik piyasa tüm verileri etkiliyor. Burada önemli olan az etkilenmek, bunu az hasarla atlatmak olmalı. 

Bunu başarmak içi, bir bütün olarak iyi idare edilmemiz gerekiyor ki, maalesef bizde biri başka, diğeri başka,  biri diğerinden habersiz uygulama yapınca olumsuzluk kaçınılmaz oluyor. Bir taraftan para basıyoruz, bir taraftan borç alıyoruz ya da öteliyoruz. 

Döviz girdisi olmayınca, dolar çıkıyor, dolar çıkınca enflasyon çıkıyor. Kolay değil, ABD ve Avrupa başta olmak üzere dünyanın birçok yerinde yaklaşık 2 aydır hayat durmuş durumda ve bu elbette ekonomilere de yansıyor. İlk çeyreğin sadece 15 günü bile ABD’nin 1. Çeyrekte yüzde 4,8 daralmasına neden oldu.

Euro Bölgesi de yüzde 3,8 daralma yaşadı. 2. Çeyrek daralma oranlarının çift hanede gelmesi bekleniyor. Ülkemizde de karantina süreci 1,5 ayı aştı ve AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Türkiye ekonomisinde yüzde 4,5 oranında bir küçülme beklediklerini açıkladı. Dün açıklanan enflasyon yüzde 10.94 Bu rakamı birde anladığımız kadarıyla baskılıyorlar. 

Gidip en ucuz ürünlerden ölçüyorlar. Lokanta, restaurant, oteller kapalı olmasına rağmen gıda yükseliyor. Petrolün düşmesi, döviz kurunun yükselmesi nedeniyle beklenen desteği veremiyor. Yabancı yatırımcı kendi ülkesindeki piyasalara gidiyor. Bu nedenle Türkiye çok fazla değer kaybediyor, ekonomik piyasalarda bozulma devam ediyor. Devlet bankaları her ne kadar piyasaya destek verse de yetmiyor. Çünkü hep birlikte hareket edilip, güven sağlanamıyor. İnsanlar evde kalınca, harcamalar azalınca. Harcamalar azalınca, bankalarda mevduatlar artıyor. Faizler düşüncede mevduatlar dövize ve altına kayıyor.

Bu tabloya rağmen, umutsuz yaşanmaz. Ne bu ülkeden geçeceğiz, ne de düşlerimizden geçeceğiz.  Biran önce sağlıklı toplum, kenetlenen, herkesi kucaklayan yöneticiler ile omuz omuza verip birlikte hareket edersek, bu sisli ortamdan çıkıp, sevda dolu mutlu günlere ulaşabiliriz.
Bu haftayı Ahmet Arif şiiri ile noktalayalım…

TERK ETMEDİ SEVDAN BENİ

   Terk etmedi sevdan beni,
   Aç kaldım, susuz kaldım,
   Hain, karanlıktı gece,
   Can garip, can suskun,
   Can paramparça...
   Ve ellerim, kelepçede,
   Tütünsüz uykusuz kaldım,
   Terk etmedi sevdan beni...   

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI