BÜYÜME DURACAK ! - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

2 Nisan 2020 Perşembe

O kadar çok bilgi kirliliği, o kadar çok teori üreten var ki, haddi hesabı yok. Elbette zor bir dönem, büyüme duracak, işsizlik geçici bir süre artacak, bazı iş yerleri kapanırken yenileri açılacak. İşte bu ortamda, Devlet ana görevini iyi yaparsa, krizi az hasarla atlatacağız…

Ekonomiyi yönetenler insandır. İnsanlarda duygusal varlıklardır. Yaşadıkları ortamdan etkilenirler, algılarıyla hareket ederler. Bugün ki algı maalesef olumlu değil, risk azalmış değil. Ne zaman ki korona virüsüne ılımlı bir çözüm açıklanır risk azalır o zaman düzelme başlar.

Bu ortamda işsizlik başvurularının artması normaldir. Buna karşılık yeni iş sağlık ve dijital ortamdan sanal market işine ağırlık verilecek. Bugün İstanbul’da makro markette yönetici bir arkadaşımız sektöre 20 bin kişi alınacağını söyledi. 

Yılın ilk çeyreğini az hasarla atlattık. BİST 100 endeksi baktığımızda 80 bin civarında dolaştığını görüyoruz. Enflasyon mal varlıkların değerinin artmasına neden olacak. Bankalar piyasayı desteklemek için kredi faizlerini düşürecek. Dolar değer kazanırken, altının onsu 1600 doların üzerinde yürümeye devam edecek gibi gözüküyor. Turizm durduğu için o sektörde yardım bekleyenler arasında sıra bekleyecek. Hava yolları durdu, eğer desteklenmez ise büyük sorunlar yaşanabilir. Petrolde Dünya genelinde dip yaptı. Araçların durması, enerji tüketimini azalttı. TCMB piyasaya daha çok müdahale etmesi beklentisi arttı. Enerji demişken bir duyuma göre Akkuyu santralinde halen çalışmaların devam ettiği bilgisi geldi. Otobüsler ile 5 bin işçinin buraya her gün giderek çalıştığı söylendi! 

İnsanlar daha iyiye ulaşmak için birbirleri ile kavga etmeden duramazlar. Eğer paylaşım kavgası devam ederse kaos olur, güçlü ve güçsüz insan arasında uçurum oluşur. Bazıları yoksullaşır. Halkın gönlünü kazanmanın yolu o’nun anlayacağı dilden konuşmaktır. Umalım sular barajdan taşmaz, daha fazla insan zarar görmez, işsiz kalmaz. Başlatılan yardım kampanyası düzgün yürütülür ve hedefine ulaşır.

Tüm Dünya stresteyken, “yeter ki sen sev beni” diyor, Haluk Levent, doğru söylüyor. Her şey sevmekle başlar. Hocalarımız da “ Tanrı sizi seviyor, yaşamanız için iyi şeyler yapmanızı bekliyor” diyor. Kısaca her şey sevmekle başlıyor, seveceğiz bölüşeceğiz, destek olacağız…
Haftaya görüşmek üzere, sağlıcakla…

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI