ÇEVRE VE TOPLUM - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

15 Nisan 2021 Perşembe

Tarih boyunca yeryüzü değişmiş, dönüşmüştür. Doğa ve toprak ile barışık yürür, kök salarsak geleceğimiz olan çocuklarımız daha mutlu olacaktır. Bunun için doğayı, bilim politikaları doğrultusunda yönlendirmek, üretimi arttırmak ilk hedef olmalıdır.

Toprak iyi işlenmez, üretim dengesi bozulursa doğanın, ülkelerin cari açıkları artar. Toprak iyi işlenmezse, işsizlikte artar. Bugün birçok verinin kötü gelmesinin sebebi üretimin düşmesidir. Sanayide üretimi küçüldü. Kapanmalar devam ediyor. Üretim düşüyor. Kapanma olunca yeni işsizlik artıyor. Yurt dışından aramalı alan işletmelerin döviz kurunun etkisi ile fiyat geçişleri yaşanıyor. Çok zorlu bir süreçteyiz. Üretime devam etmek ve satış yapmak gerekiyor.

İşsizlik büyüyor. Genç işsizlik salgın döneminde  %30 çıktı. Turizmin durması, bankacıları düşündürüyor. Turizmden gelecek döviz kayıpların cari açığı da risk olmaya sürükleyecek. 
Yurt içi piyasaları bugün yapılacak olan TCMB toplantısından çıkacak kararları bekliyor. Ramazan ayı nedeniylede covid19 salgını ile kapamalar yaşanabilir ki, reel sektör olumsuz etkilenecek. Faizde bir değişikliğin beklenmediği yarınki toplantı için, devlet desteklerinin arttırılması konusunda beklenti var.

Ekonomik piyasalara bakacak olursak, Altın ons ve döviz artışından dolayı TL bazında fiyatı yükseldi. Borsadan yabancı yatırımcı çıkmaya devam ederken, yerli bu boşluğu kısmen dolduruyor. Hizmet sektörünün durması, otellerin açılmamasından etkileniyor. İşsizlik burada da artıyor. Geçen yıla göre daralma devam ediyor. Bu piyasada harcamaları azalttı. Parası olan vatandaşın, TL faizden memnun olmayanı, kripto paralara yöneldi. Çoğu kripto para birimi geçen haftayı yükselişle kapattı. Bitcoin 63.000 dolar seviyesini aşarak tüm zamanların tarihi rekorunu kırdı. Petrol fiyatlarının artması cari açığı arttırdı. Demir, çimento fiyatlarının yükselmesi inşaat sektörünü durdurdu. Bu artışların gelecek günlerde gıdaya da yansıması kaçınılmazdır. Bu nedenle geçen haftaki yazımda belirttiğim gibi  “devlet baba” nın  destekleri arttırması bekleniyor…

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI