ÇİN - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

15 Nisan 2020 Çarşamba

Dünya ülkelerinin ekonomik devi olan Çin, koronavirüsünün yayılmasında başı çekti. ABD haklı olarak bu virüsü “sen başımıza bela ettin” dedi. Oysa yıllardır bilim insanları bir virüsün olabileceğini söyledi, durdular. Kapitalizm ise para getirecek karlı sektörlere yatırım yaptı. Sağlık hep geri planda kaldı. Şimdi bu salgının çıktığı Çin’e bir göz atalım. 

Yaklaşık bin yıl önce Çin’de de diğer devletler gibi baskı vardı. Çiftlik yapılanması hakimdi, köyler surlarla çevrilir, 100 ve 100’den fazla aile mensubu birlikte ikamet eder, birlikte üretir, birlikte yerdi. Bu düzen kendi içinde huzur getirse de, özgürlükler kısıtlıydı. Çünkü burada bir lider vardı. O lider kendi milis kuvvetini kuruyor, tarımsal verimliliği arttırıyor, vergiler alıyordu. Tarımsal verimlilik arttıkça nüfus ikiye katlanır oldu. Bugün artık Çin imparatorluk değil. İmparatorluk 1950 li yıllarda yıkıldı. Komünist Mao Zedung döneminde geçmişten gelen ilişkiler kesildi. Toplum üzerinde kuvvet hakimdi. Despotik görüşle ilerleyen Çin özel mülkiyet hakkını 2007 yılında gerçekleştirdi.

Mao’nun ölümünden sonra, Çin, bir girişimciler topluluğu haline geldi. İktisadi fırsatlar teşvik edildi. Çin tüm dünyaya açıldı. Modernleşme, zenginleşme, özgürleşme, demokratik bir hale gelmek için açıldı. Kapitalizm hakim oldu. Çin elindeki mevcut teknolojiyi kullanarak, sanayileşmeye dayalı büyümeyi başardı. Tüm dünya ya insan gücünü ucuz tutarak mal satmaya başladı. Askeri, teknoloji, uzay yarışı gibi alanlarda sıçramalar yaptı.

Ancak bunları yaparken halkın sağlığına diğer birçok ülke gibi gerekli desteği vermedi. Açlıkla yoğrulan alt tabaka ne bulursa yerim mantığıyla sağlıksız beslendi. Ve daha önce de virüsün ürediği Wuhan’da bu defa mutasyona uğrayan yeni bir virüs dünya ya yayıldı. Buna rağmen en önce virüsle tanışan Çin, en önce virüsle baş ettiğini, iyileşmenin başladığını söyledi. Eğer bu doğru bir beyanat ise Dünya ekonomisinde ilk adımı atan olarak Çin yine ilk yükselen olabilir. Bu gün Dünyamızı kaplayan Korona Virüsü ile ilgili bir açıklamada Çiligiroğlu’ndan geldi…

TAİDER Aile İşletmeleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Candan Çilingiroğlu, yaşanan koronavirüs salgının aile işletmelerine ve ekonomiye etkileriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Salgının ardından, ülke ekonomisinde bir daralma yaşanabileceğini belirten Çilingiroğlu, istihdamı ve kırılgan kesimleri korumak için birtakım tedbirlerin alınması gerektiğini ifade ederek şunları söyledi: “Ne yazık ki yaşadığımız bu sürecin birtakım sektörlere ciddi anlamda olumsuz etkisi olduğunu görüyoruz. Bazı şirketlerin üretimi sürdürmeleri imkansız hale gelirken, bazılarında ise talep azalması nedeniyle üretim sekteye uğramış durumda. Bu süreçte en büyük kaygıyı ise ücretsiz izin ya da işten çıkarılma ihtimaline karşı çalışanlar yaşıyor. Üyelerimiz başta olmak üzere tüm iş verenlerin bu dönemde fedakarlığı çalışanlardan beklememeleri gerektiğini düşünüyoruz. Hem yapılacak nakdi ve ayni yardımlarla ihtiyaç sahiplerine el uzatmalı hem de çalışanlara sahip çıkmalıyız. Aile işletmelerinin bu zor zamanlarda aile ruhu ile hareket edeceklerine inanıyorum. TAİDER olarak, bu süreçte zor durumda kalan vatandaşlarımız için resmi kanallar vasıtasıyla bir yardım yapmak üzere hazırlıklarımızı tamamlıyoruz. Bu süreci toplumsal dayanışmayla aşacağımıza inanıyoruz. Aile işletmeleri olarak bizlere düşen görevler tedarik zincirlerimizin ve ekosistemlerimizin sürdürülebilirliğini sağlamak ve çalışanlarımıza sahip çıkmak olacaktır.”
 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI