DEVLET BABA - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

7 Nisan 2021 Çarşamba

Devletler kendi insanın can ve mal güvenliği sağladıktan sonra, onların yaşaması için kanunlar çıkarır. Mutlu bir toplum için baba görevini üstlenir. Enflasyon, dış borç, işsizlik, covid19,  işini kaybedenler, sanayileşme, iklim değişikliği, döviz kurları, çalışanların yönetilmesi… Bunların hepsini unutun. 

ABD başkanı Biden’in son konuşmasında, virüs nedeniyle işini kaybedenlere, mali destek paketinin boyutunu ve gelecekte bu uygulamanın süreceğini dediğini düşünün. Malum, Amerika’nın ihtiyaç sahibi Amerikalılara dağıttığı destek tutarı Amerikan milli gelirinin yüzde 27’sine ulaştı. İhtiyaç sahibi Türkiyelilere sağlanan destek tutarının ise Milli gelirinin yüzde 1,5’i bile değil. IMF, genişletici para politikası yanında, hedefe odaklı maliye politikasına desteğini sürdürdü. Para politikası yaraları sarmaya yetmez dedi, bunun süreceğini söyledi.

Ve Merkez Bankası dijital paraya geçilmesinin zorunluluk olduğunu, kağıt para basmanın maliyetinin yüksek olduğu ima etti. Bankaların ATM sisteminin kalkmasının bankalara kar sağlayacağını düşünün. Merkez bankası para basacak, halka destek diye dağıtarak, enflasyonu yükseltecek. Bu işlemin maliyeti yüksek. Dijital para kolaylıktır. Herkesin internet kullanması, cep telefonu ile işlemi, her yerden her an ve hızlı yapması kolaylıktır. Bankaları küçültmek, elemanlarını azaltmak, kağıt parayı kaldırmak, ATM leri kaldırmak, ilerisi için düşünülebilir.  

Gelecekte bunların olacağını görebiliyorum. Ekonomik piyasalara bakacak olursak, Covid19 salgını nedeniyle vakaların artması olumsuzluk yansıtıyor. Günlük vaka sayısı 43 binlere vardı, bu zirve demek, bu yarın hastanelerde yatacak yer bulamayacağımız anlamına geliyor. Eğitim kolunda yüz yüze eğitimin sonlandırılması talepleri arttı. Dün açıklanan enflasyonda rakamlar yükseldi. Devletin açıkladığı enflasyon rakamı %16,19’a ulaştı. Halka yansıyan ise daha yüksek, deniliyor. Dövizin enflasyondaki oranı ise %22 olarak açıklandı. Bu yakın zamanda zamların geleceğini işaret ediyor. Çünkü dışarıdan ithalat yapılacak ürünler içi piyasayı etkiliyor, dış açık büyüyor.

TCMB ise ÜFE’deki artış ile TL kayba uğruyor. Buda bazı sıkıntılara neden oluyor. TL mart ayında %10 kayba uğradı. Bu vatandaşın %10 yoksullaşması demektir. Enflasyondan kaynaklı endişeler artıyor.  Haftaya daha güzel bilgilerle karşınızda olmak umuduyla…

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI