DOĞA ve EKONOMİ - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

8 Aralık 2020 Salı

Doğa ile ekonomi iç içe geçmiş ayrılamaz bir bütündür. Bugün dünya ekonomisini yöneten altın madenidir. Merkez bankaları altını-“değerli madeni” karşılık göstererek para basarlar. Neyi nerede nasıl yapacağını bilemeyen kapitalizmin çılgınca kazanma arzusu maddenleri de, doğayı da, ekonomiyi de bozuyor.
Bununla ilgili birçok ülkede bilimsel çalışmalar yapılmaktadır. En son Aralık ayının başında Brezilya’nın Belo Horizonto kentinde biyolog Cristiane Peronico’nun yaptığı sunumdu. Burada Peronico “ Sürdürülebilir Kalkınma için yeni çevresel ve kültürel çeşitliliği dikkate alan  akılcı yaklaşmak gerekiyor. Kar etmek hedeflenirken sınırlara nasıl uyulacağını bilmek gerekir. Çevreye ve farklı kültürlere saygılı olalım. Bilim yapmaya devam edelim, doğayı, geleceğimizi, ekonomimizi imha etmeyelim. Yeni dünya insanın bir parçası olan doğayı düşünmelidir.”  21. Yüzyıla tamda bu felsefi temeldir. Çokluğu, çevreciliğin ve ekonomiyi hesaba katan Cristiane Peronico’ya dünya ’ya yaptığı uyarı için teşekkür ederim. Türkiye’yi bekleyen en büyük tehlike kuraklık ve çevreyi harap etme alışkanlığımızdır. Bunlar düzeltmek için çok paralar ödemek zorunda kalacağız.
Bugün lux gayrimenkule yönelmesinin nedeni varlıkların değer artışındır. Bu enflasyonun yüksek olmasından kaynaklıdır. İhtiyacı olanları bir kenara koyalım. Yeni lux daire peşinde koşanlar ile ikincisini, üçüncüsünü alanların tüketim talebi çılgınlıktır. Varlık değeri arttıkça lux tüketim konuta yöneldi. Bunun sonu yoktur. Bu durum borç almayı daha da arttırdı. Konut satışları kredi satışını arttırdı. Konut fiyatı balonu oluştu. Diğer sektörlerden inşaat sektörüne girenler “kar” oldu. Burada başka bir noktaya daha dikkati çekmek istiyorum, borsa, hisse senedi, çekler, varlık fonları gibi kıymetli evraklar parayı ikiye katladı. Tezgâh üstü türevler oluşarak düzeni sarstı. Borçlandırmalar insanları faiz ile kazananları memnun ederken, alt tabaka, işçiler, memurlar, çoğunlukla hep acı reçeteyi içen oldu. Bu krizler günlük yada aylık alınan önlemler ile bitmez. Ancak ötelenir. Bu daha çok kar isterimin sonucudur..
Ekonomik piyasalara bakacak olursak,  dövizi durdurmanın yolu TL Mevduatta faizlerin yükselttirmesidir. Hala açıklanan enflasyonun altında kalan mevduata verilen faizi gören yatırımcı döviz almaya devam edecektir. Buna rağmen bankalar kredi faizlerini yükseltti.  Döviz Tevdiat Hesapları yükselmeye devam ederken, enflasyon yükseliyor. Gıda fiyatları yükseliyor. Corona can almaya devam ediyor. ABD’de ek teşvik paketi çalışmaları sürüyor. Bu paket açıklanırsa piyasaya yeni para çıkacağı için dolar düşebilir, altının onsu yükselebilir. Borsa yılsonu için bazı sektörlerde yükselebilir.  


Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI