DÜŞÜN VE ZENGİN OL ! - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

26 Ekim 2019 Cumartesi

ABD ve Rusya ile süren Suriye’nin güvenli bölge pazarlığı ılımlı sonuçlanınca iç piyasa bir oh çeker gibi oldu. Moral bulduk. TL değer kazandı.

Ne hakkında konuşulduğunu unutun. Şehir efsanelerini bir kenara koyun. Bir dakika iyi düşünün, umutlanın. Farklı düşünün, önsezinizi olumluya şartlandırın.  Gerçeklerden ne kadar kaçabilirsiniz. Dünya’da tüm ülkeler yanınızda değilse ne yapmalıyız? İyi üretip satmalıyız. Bunun için sahada ekipleri yöneten piyasaları okuyan, konusunda uzman, bilgili “satış müdürü”, “takım lideri” “ürün yöneticisi” veya başka bir unvanda olabilir. İşi satış ekibinin daha fazla satış yapmasını sağlamaktır. Yüksek performansla “bariz” satış yapan insanlara ihtiyacımız var. Bu insanlar doğru kültürü yarattığında satış ekiplerinin finansal performansı yükselir. En etkili satış sorumlularının neyi, nasıl satacağını çok iyi bilen kişiler olduğunu gördüğünüzde düşünün, karar verin ve zengin olun. Bugün piyasada yanılma payı olmayan çok az kişi vardır. Bunlar sadece bilgiyi kazanmak için kullanmaları konusunda uzmandırlar. Öğrendiklerini paylaşırlar, bu nitelikte kişilerle orta ölçekli küçük yatırımcıların çalışmasını “danışman” bulmalarını tavsiye ederim. Neden? Türkiye ekonomisi çok kırılgan bu nedenle her gün çıkan yeni haber sizin elinizdeki sermayeyi yok edebilir. Bu nedenle mutlaka piyasa ekonomisini bilen birine danışın. 
Türkiye’nin büyüme hedefi bu yıl durağan. 2020 hedefi yüzde 5 deniliyorsa da pek gerçekçi gibi durmuyor. Tüm Dünya ekonomisi zor durumdayken bizim yüzde 5’e ulaşmamız çok zor. Cari açık yeniden tırmanışa geçti. Vergilerin geliri yüksek olan çalışanlardan daha fazla alınması düşünülüyor. Para piyasasını borçlar ile çevirmek de zorlaşıyor. Borcu borçla çevir sekte sonuçta bu ülkenin borcu ve mutlaka ödenecek, üreteceğiz, satacağız, ödeyeceğiz...

2020 girerken en büyük sorun işsizlik. Yeni kuşağı bekleyen en büyük tehlike işsizliktir. Çalışma isteği olup, iş arayıp bulamayan kişilerin sayısı her gün artıyor. Aktif nüfusun 15-65 yaş aralığı kişilerin iş bulup çalışması artık büyük sorun. Genç işsizlik ise tamamen bir facia. yüzde 20’lere yakın.
Finansal piyasalarda, olumlu geçen görüşmeler neticesi Türk Lirasının değerlenmesine neden oldu. Borsa yüzünü yukarı doğru çevirdi. Buna rağmen kazanmak isteyen sermaye sahiplerinin, düşünüp zengin olmaları için mutlaka bir bilene, piyasayı okuyana danışması gerekiyor. Örneğin bir bankadan fon alacak bir mevduat sahibinin mutlaka müşteri temsilcisi ile fikir alışverişinde bulunması kaçınılmazdır. Hangi fonu alacağına ancak danışmanı ile konuşup karar vermelidir.  Altının onsunun hareketi sadece iç piyasaya bağlı değil, bu nedenle dış piyasaları da takip etmek gerekir. Döviz için Merkez bankasının alacağı kararlara bakılmalı. Haftaya görüşmek umuduyla…  

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI