EMLAKÇI KİRALIK BULAMIYOR - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

20 Nisan 2021 Salı

Dünya Sağlık Örgütü 11 Mart 2020’de korona virüsünü salgınını küresel pandemi ilan etmesinden sonra ekonomik piyasalar sarsıldı.
İnsanlar ne olacak diye şaşkın gözlerle birbirlerine bakarken, birçok sektör tökezledi. Bunların başında inşaat geliyordu. İnşaat durunca, çalışanlar da işsiz kaldı. Konut sektöründe stoklar bu dönemde eridi.

Son gelinen nokta da ise maliyetlerin artması ile fiyatlar yükseldi. Bankaların konut kredi faizlerini, piyasa koşullarına uyarak yükseltmesi nedeniyle alıcı azaldı. Bir türlü sanayi üretimini arttıramayan ülkemiz, tarım ürünlerinde de üretimde beklenenin altında kaldı. Turizmin Covid-19 salgını nedeni ile duraklamaya girmesi, mevsimlik işçileri de işsiz bıraktı. İşsizlik kapanan birçok iş yeri nedeniyle en üst noktaya çıktı.

Bugün gelinen noktada kısa çalışma ödeneğinin sonlanması ile insanlar geçim sıkıntısı içine girdi. Edinilen bilgiye göre 2 milyon 300 kişi bireysel kredi borcunu ödememiş. Bu bankaların batık ve idari takipteki kredilerini büyütecek. Kredi kullanıp işsiz kalanlar ise iş bulamadığı için kredilerini ödeyemez duruma düştü. Dövizin yükselmesi karşısında yurt dışından gelen hammadde fiyatları yükselmiş oldu. Bu da iç piyasada zamanla tüm ürünlere yansıyacaktır. TCMB’nin açıkladığı verilere göre İstanbul, Ankara ve İzmir’de konut fiyatları yüzde 30 oranında artış gösterdi. TÜİK açıkladığı verilere göre Konut satışlarında, Şubat ayında bir önceki yıla göre %31,6 azalma var. Ancak Mart ayında konut sektöründe bir kıpırdanma olduğu gözleniyor.

Bu konuda görüşünü aldığım 40 yıllık emlakçı Ercan Tuncay “Konut piyasası durulunca, stoklar satıldı. Maliyetlerin artmasından dolayı konut fiyatları çok yükseldi. Şimdi iyi bir dairenin ortalama fiyatı 500 bin TL’nin üzerinde. Havuzlu sitelerde bu fiyat hemen hemen iki katına çıkıyor. Böyle olunca kiralık daire bulmakta zorlanıyoruz.

Lüx bir daireye 500 bin ile 1 milyon TL arasında bir bedel ödeyen bir vatandaş bu mülkünü kiraya vermek istemiyor. Ve verirse de fiyatı 3 bin ile 4 bir arasında istiyor. Bu fiyatın yüksekliği daire fiyatına bağladığı paradan kaynaklanıyor. Bu nedenle kiracılar daire bulmakta zorlanıyor. Biz emlakçı olarak daire bulup, kiraya vermekte zorlanıyoruz.” dedi.

Ekonomik piyasalara bakacak olursak, altının onsu yükseldi. Döviz ise bir yerde durakladı, kendine yer buldu. Ancak dışarıdan gelecek haber akışına göre döviz tepki vermeye devam ediyor. Kripto paralara bakacak olursak, zirve yapan bu estrümanlar yoruldu. Olumsuz beyanatlar, vergi, kara para, Çin’in kömür madeninde elektriklerin kesilmesi vb. ile düşüşler yaşandı. Borsa da ise yeni satışlar ve yeni girişler olsa da, yabancının büyük montanlı çıkışlarından söz ediliyor.  

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI