ENERJİ PARADIR - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

31 Aralık 2020 Perşembe

TCMB geçen hafta yaptığı faiz arttırma kararı geçte olsa alınmış doğru bir ataktır. Ancak bu tek başına piyasayı rahatlatmaz.  
Bugün yılbaşı kutlama hazırlığı neden ile marketler, pazarlar alış veriş yapan vatandaşlar ile dolu. Birkaç tanesine şöyle bir yarım ağız dokunun “ fiyatlar nasıl?” diye.  Ben eminim tamamı piyasanın pahalı olduğunu söyleyecektir. Vatandaş bu pahalılık altında ezilirken parası olan ne yapmalı? Yıl onu geldi, Dolarını yüksekten bozduran kazandı. Türk lirasını faize yatırdı ise onun için sorun yok. Elindeki dövizini bozmayan için ise uzun vadede kaybetmez diyebiliriz. 
Enerji, dünya üzerinde var olan en değerli güçlerden biridir. Teknoloji enerji sayesinde ilerler, kalkınma enerji sayesinde olur,  iş yapma enerji ile olur, kısaca enerji güç, güçte paradır. 
Enerji çeşitlerini sıralamak gerekirse, mekanik, kimyasal, nükleer, elektrik, ısı, elektromanyetik vb. mevcuttur. Enerjinin doğada en gözle görüleni rüzgârdır. Güneş enerjisi temiz enerji kaynaklarından biridir. Petrol, gaz, su ve elektrik en çok kullandığımız enerjilerdir. Bu enerjilerden çok kazananlar var. 
Havaların soğuması ile bugünlerde en çok kullanılan gaz, aynı zamanda ocaklarda tüp gaz olarak kullanılmaktadır.  Gaza yapılan zamların haricinde birde tüpün içinde kalan gazın, ikinci kez satışa çıkması ile bu firmalar büyük “haksız “ kazanç elde ediyorlar. Tüpün dibinde kalan gaz firmalara iade edildiğinde üzerine yenisi konularak piyasaya çıkıyor. Her tüpün dibinde mutlaka bir miktar kalıyor, işte haksız kazanç buradan doğuyor.
Enerji piyasası düzenleme kurulu başkanı Mustafa Yılmaz geçen hafta bir beyanat verdi. EPDK bütün dağıtım şirketlerinin uyması gereken kurallar olduğunu söyledi. “kaliteli hizmet ve tüketici memnuniyeti” adı altında yapılan açıklamada tüketici mağduriyetine sebep olan şirketlerin uyarılacağı, gerekirse ceza verildiği belirtildi.  Çok güzel demeç alkışlıyorum…
Yıllardır jeneratör kullanan binalarda oturanların nasıl mağdur olduklarını neden kimse görmüyor? Birçok binada jeneratör var. Bunların mazot parasını apartman sakinleri ödüyor. Jeneratör çalıştığında elektrik dağıtım firmalarının saatlerinden geçiyor. Firma elektrik vermeden, jeneratörden gelen elektrikten para alıyor. Elektrik dağıtım firmaları haksız kazanç elde ediyor. Bunu düzeltilmesi için çalışmaları yapıldığını duyduk. Sadece duyduk. Düşünün milyonlarca daire sahibi her jeneratörü çalıştırdığında elektrik dağıtım şirketine kullanmadığı elektriğin parasını ödüyor.  Bu insanlara yazık değimli? Bu paralar geri iade edilemez mi? 
Yanar yüreğimiz, için için…
Birileri sesimizi duyarda çözüm üretirse ne mutlu… 
Ekonomik piyasalarda dalgalanma devam ediyor. Covid-19 mutasyona uğradığı haberleri ile Avrupa’da birçok devlet kapılarını kapatarak daha sert tedbirler alma yoluna gitti. ABD ekonomik piyasaya destek paketi adı altında dolar sürünce, dolar bollaştı. Bir miktar değer kaybeden dolar değer kaybetti. Bu bir miktar altının gram değerini de aşağıya çekti. Bunun kalıcı olması için Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin tedbirler alması gerekir. 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI