ENFLASYON DÜŞECEK Mİ? - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

5 Aralık 2019 PerşembeBir başarıdır enflasyonu düşürmek, bu ay yüzde 12 geriledi. Veriler artık çok kötünün geride kaldığını gösteriyor. Yıllık büyümenin, 2020 yılında yüzde 2 veya 3 olma olasıdır. Bir şok gelmediği sürece 2019 yılını bu verilerle kapatabiliriz. Bu olumlu gidiş baskılarla, geçici önlemler ile azda olsa rahatlama sağladı.
2020 de enflasyon düşüşü sürer mi?

Daha önce alınan önlemlerle zorda olsa düşürülen enflasyonun bu seyrini sürdürmesi çok zordur.  Dünya ülkelerine baktığımızda yüzde 10 üzerindeki enflasyon çok yüksektir. Hedef yüzde 5 söylense de yakalamak çok güçtür. Kalıcı olarak enflasyonu düşürmek için kalıcı çözümler gerekir. Birinci neden inşaat sektöründe küçülme ile işsizlik oranı arttı.  Yeni yapı, yeni inşaat ihalesi yok. Buradan işsizliğe 500 bin kişi etkilendi. Türkiye nüfusunun 5milyonu bugün işsizdir. Düşük kurla bastırılan enflasyon, yeni yılda ödenmesi gereken 170 milyar dolar borç için piyasadan dolar alınıp ödenmesi nedeniyle kurda yükselme olacaktır. Bu durum kuru yükseltir, enflasyon oluşur. Ocak ayında milyonlarca çalışanın hayatını etkileyecek maaş artışı var. Asgari ücret görüşmeleri sürmektedir. Ekonomide piyasaya çıkan para enflasyonu arttırır. Arz talep ilişkisiyle durdurulan (gıda harici) harcama istemi, ücretlerin alım gücünün altında kalması nedeniyle, kısa sürede enflasyona yarasada sıkışan talepler yılbaşından sonra çözülecektir. Döviz hesaplarında biriken 195 milyar dolar oldu. Bu güvenin olmadığını ve Türk lirasından kaçışın devam ettiğini gösteriyor. Bu insanlar doların artacağı düşünüyor olmalı ki, hala döviz alıyorlar. Kurun gerçekçi olarak çözülmesi gerekir. Türkiye için bir diğer etkende ürünlerini dışarıya satamamasıdır. Tam bu noktada “canlıları öldüren her şey zehirdir” söylemi aklıma geldi. Özel tohumlarla toprağı zehirleyenler, ürünleri zehirleyenlerin yüzünden, hem zehirleniyoruz, hem de ürünlerimizden beklenen döviz girdisi olmuyor. Yeni yılla birlikte yeniden fiyat ayarlamaları yapılabilir. Hükümetinde yeni yatırım, teşvik ve ödeme için muslukları açması gerekir ki büyüme hedefine ulaşsın, bu da enflasyonu tetikler.
Merkez Bankası faizleri indirme olasılığı yüksektir.  Ancak her şey bununla da düzelmiyor.

Her şeyi bilmek?
Her şeyi sorgulayan kişi, sorgulamayan kişiden daha çok bilir. Herkes ile her konuyu konuşup, doğru bilinenleri öğrenmek sorgulama ile olur. Bilmek, kuşkusuz insanın sorgulaması, öğrenme isteği sonucunda olur. Her canlı insanda bilmek ister. Her konuda olduğu gibi ekonomide de bilen insanlar mutlu olur. Bazıları bilmediği için elindeki ile yetinir, mutlu olur. Öyle ise yatırımlarınızı yaparken araştırın, sorgulayın ya da bir bilenle konuşun.
Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI