ENFLASYON EL YAKIYOR - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

5 Mayıs 2021 Çarşamba

Türkiye gelişmekte olan ülkeler arasında çırpınan ülkelerden biri. Covid-19 nedeniyle, 18 günlük kapanma günlerini yaşıyor. Ekonomi iyi yönetilmediği için tüm veriler olumsuz deniliyor. Bunların başında enflasyon geliyor. Her ay biraz daha yukarı gittiğini TCMB kabul ederek, oranı %12.2 olarak açıkladı. 

Türkiye ekonomisindeki bozulma sadece enflasyon ile sınırlı değil, dış açık yıllardır temel problemlerden birisi. Kur-enflasyon-faiz döngüsü vatandaşın mutlu yaşamasına engel oluyor. Açıklanan hedeflere uyulmaması nedeni ile umut edilen hedeflere ulaşılamıyor. Bunu neticesinde işsizlik artarken, halkta yoksullaşıyor. Eğer enflasyon dizginlenemez ise yükselecek olan oran karşısında faizlerinde artması şarttır. 

Bu 18 günlük kapanmada gıda ürünleri yetiştirici ve satıcıları “taze ürün, saklama” konularında sorunlar yaşandığı, desteklerin gelmediği vurguluyorlar.  Beyaz eşya fiyatlarının artması karşısında sektörün zorlandığını açıklayan MTSO, pandeminin getirdiği olumsuzluklardan dert yanarak, ciddi sıkıntılar yaşadıklarını açıkladılar. Böyle devam etmesi sonucunda iflasların artacağı belirtildi. Kira, elektrik, personel masraflarının kapalı süresince destek verilmesini, vergi ve SGK’nın da ertelenmesi isteniyor. Adana Ticaret Odası Meclis Başkanı İsmail Acı, 17 Mayıs sabahına kadar sürecek olan ‘tam kapanma’ uygulamasının ekonomi üzerindeki etkilerini değerlendirirken, bazı adımların geç atılması ile kayıplar yaşanabileceğini söyledi. Acı, “çok sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz, üyelerimiz destek bekliyor.” dedi. “Otomobil sektöründe durum nasıl?” sorusunu yönelttiğim Güler Gümüş “Yeni modeller ve gelişen teknoloji nedeniyle satışlar iyi gidiyor. Beklenenin üzerinde talep var, bazen sıra vermek zorunda kalıyoruz.” yanıtını verdi.  

Ekonomik piyasalara bakacak olursak, Enflasyonun artışı neticesinde birçok üründe fiyatlar yukarı gidecek. Dövizin de yukarı gitme olasılığı konuşuluyor. Burada “milli ve yerli ekonomi” söylemlerinin kaçırdığı yabancı sermaye kısa dönemde tekrar Türkiye’ye gelmeyecek gibi duruyorsa da, onlara güvence verilerek sermaye akışının sağlanması gerekiyor. Burada iş TCMB açıklamalarına kalıyor. Tabi ki, bu da borsanın canlanması demek olacaktır. TL. mevduat faizlerinin enflasyonu önlemek için arttırılması da düşünülebilir ki, bunun kredi kullanan sanayici için iyi sonuçları olmayacaktır. Konut sektörü yatay devam ederken, bugünün fiyatları ile ev almanın avantajları konuşuluyor. Ve deniyor ki gelecekte bu sektörde girdi fiyatları yüzünden %20’nin üzerinde artış görülebilecek. Altına bakacak olursak ons 1700 ile 1800 arasında dolaşıyor. Dijital paralarda iç piyasada çıkan olumsuz haberler bazı yatırımcıları geri çekmiş olsa da, yabancı piyasada bunun geçici olduğu biliniyor. Bu nedenle durulan piyasanın yeniden hareketleneceğini düşünüyoruz.
 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI