Enflasyon hareketlendi - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

23 Temmuz 2020 Perşembe

Devletin ekonomisini yönetmek, tek yürek olmakla başarılı olur. Bir taraftan; İnşaat sektörü canlansın düşüncesi ile konut faizlerini aylık yüzde 0.64 çekersen, vatandaşın bir kısmı bu orandan para alırsa, bu para piyasaya çıkar, bu da enflasyonu canlandırır. Diğer taraftan Merkez bankası enflasyonu tek haneye düşürmek için mücadele eder, “patinaj yapar” durur. 
İlk satırda bahsettiğim düşük faizli kredilerin piyasaya çıkması, piyasayı canlandırır. Konut satışı hızlanır. Burada dikkat edilmesi gereken tüketicinin düşük kredi alıyorum düşüncesi ile fırsatçı satıcılara bulaşmaması. İkinci nokta bu kredilerin geri dönüş oranına dikkat edilmesidir. Üçüncü bakış acısı bu kredi konuta giderse üretim bacağına bir katkı sağlamaz. Oysa düşük oranlı kredi istihdam sağlayacak yatırımlarda kullanılmalıdır.

Enflasyon acısından bakıldığında ise tablo beklentileri bozdu. Dünya yüzünde A sınıfı ülkeler arasına girmek için tek basamağı hedefleyen Merkez Bankası’nın bunu tutturması çok zor. Biz iki basamaklı hanede kalmaya devam edeceğiz. Enflasyonda beklenti yüzde 12 ve üzeridir. Yukarı doğru hareket devam ediyor. Buna beyaz eşya sektörünün de canlanma için gayret ettiğini görüyoruz. Buna bir de borsada kar satışlarının gelebileceği, yabancı paranın kıpırdaması ile enflasyonun daha da tetikleneceğini ekleyebiliriz.
Ünümüzdeki süreçte, korona virüsü ile güvenli liman olan altının onsu yükselişine devem edecek gibi duruyor. Bugün gram altın 410 TL’ye ulaştı. Bu rakam iç piyasada doların serbest bırakılması sonucu daha da yükselmesini getirecektir. 

Buradan bakınca yeni mezun üniversiteli gençlere üzülüyorum. Her yıl 110 üniversiteden 100 bin kişi mezun oluyor... Velilere sesleniyorum “çocuklarınızı meslek eğitimlerine yönlendirin...” Sanayicinin ihracata yönelmesi, Pazar çeşitliğini ve ürün çeşitliliğini arttırması gerekiyor.  Yazın bu sıcak günlerinde iç piyasa hareketlendi. Denize koşuşan insanlara güveni elden bırakmamaları gerektiğini tekrarlıyorum. Çünkü sahil kesiminde görünüm otel ve pansiyonlar için iyi olsa da, sağlık acısından umursamazlık kötü bir fotoğraf veriyor. Aynı kıyı şeridinde yerli işçilerin emeğinin karşılığını alamadığından, zaten az olan bahçe, tarla, inşaat işlerinin Suriyeli göçmenlerin daha az ücretle ellerine geçtiğini gözlemliyoruz. Daralan piyasada iş bulmanın güçleştiği bu günlerinde atlatılması, güzel günlerin görülmesi dileğiyle…

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI