FAİZ DÜŞECEK! - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

10 Eylül 2019 Salı

Perşembe günü Merkez Bankası para kurulunun toplantısı var, Faizler düşecek.

İnsanlar çok çeşitli ve karmaşık yapıya sahiptir. Hiç kimse başkasıyla aynı değildir. Kimi ısrarcı, kimi uyarlanabilir, kimi akla yakın, kimi agresif, kimi kaderci vb. davranır. Ben üretim olmadan, istihdam sağlanmadan, işsizliğin azalmadan, satışın yurt dışı bacağının güçlü olmadan piyasanın düzeleceğine inanmıyorum. Öyleyse satış konusuna biraz daha açıklık getirelim. Bugün satış sıkıştı, pasta daraldı deniyorsa bunda satışçıların üstlendikleri rolleri değişmesi gerekiyor. Satışçı müşterinin özel  gereksinimlerine uyacak şekilde hareket edebilir, esnek çözümler sunabilir. Satışçı müşteriyi dinler, ona göre hareket eder, doğru çözüm sunduğunda uyarlanabilir satış gerçekleşir. Burada satış sorumlusunun yetkilendirilmiş olması ve daha fazla performans göstermesi gerekir.

Bir gelişen satış şekli, çevirim içi satış dediğimiz “internet üzerinden satış” her gün artmaktadır. Dünya yüzünde Amozon karını her geçen gün arttırıyor. Bu evinize kadar gelen satış şeklidir. Ürün kalitesi ile malın iadesi arasındaki ilişki burada çok önemlidir. Mağaza kirası, eleman ücreti,  olmadığı için maliyet düşmekte, insanlar maliyet düştüğünden daha çok alış veriş yapmaktadır. Artık tüketicide çok akıllı ve seçici oldu. Öyle ise her uygun firmanın bu kanalı kullanması düşünülebilir.
Piyasaya gelince yukarda da bahsettiğim gibi Perşembe günü Merkez Bankası para kurulunun faizleri düşünmesi bekleniyor. Faizler düşse de güven sağlanmadan, alını devam eden Dövizin kur yükselmeden bozulacağına ve piyasanın hareketleneceğine inanmak pek mümkün gözükmüyor. Temkinli olmakta fayda var. Çin’in ABD ile ekonomik mücadelesinden dolayı ihracatı düştü.  ABD Türkiye’ye ürünlerinizi alabilir diyor, bu çok olumlu bir haber. 

Enflasyon faizler düşüyor, düşecek, paranızı harcayın piyasa canlansın” otomobil, gayrimenkul, mobilya, beyaz eşya. Vb.”  alım çılgınlığına kapılmayın. Gelirler artmıyor, fazla açılmayın, yılsonunu hedefini tutturma çapaları, yeni yılda dövizin sıçramasına neden olabilir… 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI