FAİZ YÜKSELECEK - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

17 Kasım 2020 Salı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)’nın 2 gün sonra toplantısı var, piyasalar faiz artışına odaklandı. Döviz güven endeksi ile düştü, faizlerde beklenti 5 puan artması yönünde. İnsan duygusal varlıktır. Duyduklarına gördüklerine işittiklerine, kısacası algıladıklarına güven duyarsa o yöne hareket eder. Bizdeki ekonomik para piyasası da duygusal hareket ediyor.  Birileri gitti, yeni gelenler denenecek; onlar başarısızdı, bunlar bir umut düşüncesi ile hareket ediliyor. Amerika Başkanı seçilen Jeo Biden ekibine ve uzman kadrosuna umut verdi. Yurt içinde ise dönüşüm sağlayacağını belirten TCMB Başkanı Naci Ağbal ve ekibi ile Maliye ve Hazine Bakanlığı’nın başına getirilen Lütfi Elvan güven endeksini yukarı çekti. 

Coronavirüs ilacının bulunması haberleri ile dünya rahatladı. Piyasalar gevşedi.  Altın küresel çapta artan vakalar karşısında aşının bulunduğu haberi ile düştü. Ancak, altın fiyatları için, salgının kötüleşmesi durumunda beklenti tekrar yükselişini sürdürebileceği yönündedir.   Petrol fiyatları yukarı çıktı. İç piyasada dolar yatırımcısı duruldu. Önce kar satışları geldi. Bugün TCMB’nin 19 Kasım’da yapılacak olan toplantısına gözler dikildi. Şuan piyasada mevduata verilen faiz 16 bandında seyrediyor. Beklenti bunun üzerine çıkması. Borsa ise algılamalardan dolayı yükseldi. Görülen bir gerçek var, birçok şirket enflasyonun üzerinde kar edemiyor. O halde borsayı fazla şişirmenin bir anlamı yok. Ve kışın gelmesi ile yayılan Covid-19 hastalığı borsanın yönünü aşağı çevirecek beklentisi bir kenarda bekliyor.

Almanya başta olmam üzere, bazı diğer Avrupa ülkelerinde Covid-19 dolayı hastanelerde kapasitenin sınıra geldiği ve acil önlemlerin arttırılması isteniyor. Pfizer ve Biontec’in geliştirdiği aşının ise en erken gelecek kış etkisini göstereceği yönündeki açıklamalar riskin boyutunu gözler önüne seriyor.  Türkiye’de hastalığın yayılması başta İstanbul olmak üzere bazı yeni tedbirlerin devreye girmesi beklentisini beraberinde getiriyor.  Faiz artışından sonra Cumhurbaşkanının sözünü ettiği hukuk reformu olacak mı?  Olursa Türkiye için iyi bir adım atılmış olur. Buna muhalefet henüz bir çalışma yapılmadı diyerek, kafaların karışık olduğunu dile getiriyor.
Bu hafta birazda tedbirlere ayıralım istedim. Sadece maske, mesafe yeterli değil. Bugün Adana, Mersin, Gaziantep gibi büyük kentlerde Forum, Real gibi alış veriş merkezlerinde her köşeye dezenfektan ilacı koyulmuş. Yerlere mesafe adımları çizelgeleri yapılmış. Afişler asılmış. Bunlar güzel şeyler. Peki, mağazaların içlerini kim kontrol ediyor. Kasaların önlerinde kuyruklar oluşuyor. Burada kapitalizm, “açgözlü patronlar kazanma hırsı”  bu çılgınlığı görmemezlikten geliyor. Bazı mağazaların kapılarında bu mağaza şu kadar kişi ile sınırlıdır tabelası var. Tabela sadece var, kontrol eden yok.  Daha dikkatli olunması, kontrollerin arttırılması, daha uzun ve sağlıklı yaşamamız dileğiyle…

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI