GÜNÜ KURTARMAK - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

19 Ocak 2021 Salı

Bugün,  Türkiye’yi yönetenlerin yaptığına bakıp;  bir taraftan ekonominin gereğini yapıyoruz, faizleri arttırdık, enflasyonu ve dövizi kontrol altında tutacağız. Diğer taraftan faize karşıyız, her şeyin başı faizdir demek; bir dönem Adana Demirspor’u da çalıştıran teknik direktör Saadettin Tekelioğlu’nun güzel bir sözünü aklıma getirdi. Kulakları çınlasın “günü kurtarmak…”  Biz bunu takım iyi oynamadan bir gol atıp üzerine yatınca futbolculara diyorduk. 

Küresel ekonomik piyasada işleyişte sorunların üzerinden gelmekten öteye “günü kurtarmaya” yöneldi. Bu durum sadece Türkiye için değil, birçok ülke için maalesef böyle. Küresel borç toplamı hızla artmaya devam ediyor. Bu devam ederse piyasa canlansın diye verilen krediler dar boğaza düşen kullanıcılar tarafından ödenemez duruma gelecek ki, batık krediler sistemi çökme noktasına getirebilir. Salgın nedeniyle işini kaybeden veya iş yerini kapatan küçük esnafın borçlarının bir kısmı askıda bekliyor. Ödemeler dengesi bozuluyor. Sorunlu krediler bankalarda çoğalıyor. 

Sadece esnafın değil, ülkemizin de dış borcu Kasım 2020 ayı sonu itibariyle 435 milyar dolar olarak açıklandı. Birde kamunun iç borcu var. Dünya bankası geçen yılki verilerinde dış borçta Türkiye’nin 120 ülke arasından 6.sırada olduğunu açıkladı. Bu pekte öyle güzel bir durum değildir.

Ekonomik piyasalarda ki dalgalanmalar her gün devam ediyor. Enerjiye giden paranın büyük oranda sebep olduğu dış borcun yanında birde ödenen faizler piyasayı bozuyor. Bozulan piyasada istihdam sağlanamadığı için işsizlik büyüyor. Gençlerin çoğu maalesef iş bulamıyor.
Dış ülkelerden kaynak bekleyen ve yüksek sesle bizim ülkede işçi ücretleri düşük bize gelin denilmesine rağmen; en son örnekte woswagenin yatırımını iptal etmesi gibi; güven sorunu yaşanıyor. Yurt dışı kaynaklı firmaların gelmesi için biran önce verilen “demokrasi ve kanunların” tereddüttü kaldıracak şekilde giderilmesi gerekiyor.
Piyasaya bakacak olursak;  covid19 aşılamaları ekonomide olumlu karşılandı. Bu nedenle altının onsu kar satışlarına neden oldu. Ancak ABD yönetiminin piyasaya süreceği 1 trilyon dolar nedeniyle onsun tekrar yükselebileceği öngörülüyor. Borsada ise yükseliş, dijital paraların cazip olması nedeniyle yatırımcının o tarafa kaymasından yatay durumda.
Bütün bu verilere bakarak TCMB’nin yapacağı toplantıdan nasıl  bir sonuç çıkacağını kestirmek zorlaşıyor. Yatırımcının bu belirsizlikte sepet yapması en iyisi olacak…

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI