GÜVEN OLMALI… - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

28 Ağustos 2019 Çarşamba

ABD ile Çin arasında şiddetlenen ticaret savaşının küresel piyasaları derinden etkilemesinin ardından 5450 TL gerileyip dip yapan dolar tekrar yönünü yukarıya çevirdi. Ekonomisi düzgün işlemeyen Arjantin ve Türkiye bu olumsuzluktan en çok etkilenen ülkeler oluyor.
Bölgemizdeki Suriye gelişmeleri, akaryakıta yapılan zamlar ve piyasaya bireysel kredi olarak işlerlik kazandırılmaya çalışılan sermaye akımı ve belediyelerdeki, askeriyedeki istifa ile yangınlar olumsuzlukları tetikliyor. Bu üzücü ortamda sadece yabancı turist sayısının artması yeterli değildi. Artan turist sayısına aldanmayın, kaliteli para harcayan zengin turist artık eskisi gibi gelmiyor. Bu turist orta halli, para harcayan değil. Yani hacim değişmedi. Mersin’de daire almış ağırlıkla Belçikalı ve Rus turistlerden oluşan yabancılarda artık dairelerini satıp gitme taraftarı.
Bütçe harcamalarının denetimsizliği, vergilerin yetersizliği, tasarruf yaparken bunun işsizliğe çare olacak çözümler üretilmemesi ve enflasyon devam ediyor, bunları görmek tabi üzücü.
Bir günde doların 6400 TL çıkıp tekrar 5800 TL üzerine oturması Türkiye ekonomisinin ne denli kırılgan olduğunu gösteriyor. Akaryakıta yapılan zamlar, piyasaya yansıyacaktır. Şimdi TCMB faizi öyle yüksek oranda düşürmesi tartışma konusu olacaktır. Gerçekleri söylemek gerekiyorsa bu güzelim memleketi geçte olsa yerleşmesi gereken demokrasi tam istikrarlı gitmediği için ekonomik piyasaya güven vermiyor. Ağır aksak yürüyen çocuk gibiyiz. Bunun çıkışı işsizliği çözmektir. Güvendir. Eğer dışarıdan yatırımcı gelmiyorsa içerden kaynak yaratmak olacaktır. Bütçeye gelir sağlamanın yollarının arandığını duyuyoruz, yani bir şekilde ilave vergi istenecek kalemler araştırılıyor, deniyor.
Dolar dip yaptı yukarı çevirdi yönünü, altın ons 1400-1500 dolarken alanlar kazandı. Altın savaş çığlıklarının atıldığı bir dünyada yukarıya yönünü çevirecektir. Şimdi iç piyasada faiz yüzde 24 civarında ise yatırımcının sermayesini 3 parça yapmasını düşünmesi olasıdır. Ayşe teyzenin pazarına bakacak olursak, meyve ve sebzede durağanlık bitti. Yavaş yavaş giden fiyatlar arttı. 500 kuruşa düşen salatalık ve 1500 kuruşa düşen domates yok artık. Salatalık 1 TL, domates 2, elma, armut 3 ile 5 TL yükseldi.  Gayrimenkul için henüz erken. Gelirleri artmayan kesimin değişmeyen koşullarda ev sahibi olması düşünülemez. Ya daire fiyatları yüklenici firma kar etmeyecek seviyede satacak, ya da krediler biraz daha esneyecek. İhtiyaç sahibi alıcıların gelirleri eskisi gibi zam almadıkları için artmıyor. Bu da ihtiyaçlarını öteletiyor.
Piyasanın canlanması için güven ve ekonomik açılım şart, daha güzel bir haftada görüşmek umuduyla…

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI