Hayat varsa, umut da vardır - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

14 Ocak 2021 Perşembe

Dünya piyasalarında olduğu, gibi Türkiye piyasalarında da istikrarsızlık sürüyor.  Bir ay önce TCMB yönetimi değişip faiz kararı aldığında bu tek başına çözüm üretmez demiştim. Yetkiler, “arkası gelecek, demokraside de iyileşmeler olacak” demişti..

Geçen haftaki yazımda, (minimaliz)belirttim, artık az ile geçinmeyi; yetinmeyi öğreneceğiz. Ya da bu dünyada, sevgili Ahmet Kaya’nın bir şarkısında seslendirdiği gibi, “Doğdun da büyüdün ama yaşamadın sen..” 
Birçok esnaf, işçi kardeşim, köylü kardeşim; kısaca dar gelirli artık “geçinemiyoruz, yaşamıyoruz.” diyor. Bu bakış acısını değiştireceksin!.. 

Aklıma hemen “yapamayacağınız şeyler için boş yere üzülmeyin. Yapabilecek olduklarınızdan zevk almak için uğraşın. Hayat varsa umutta vardır." diyen dünyanın en iyi fizikçisi Stephen Hawking geldi.  22 yaşında konuşma yetisini büyük ölçüde yitiren Hawking, birçok buluşa imza attı. 76 yaşında yaşama gözlerini kapamadan önce tekerlekli sandalyesi ile birçok üniversite profesörlere ders verdi. “Ayakaltına değil, yıldızlara bakmayı unutmayın. Çalışmayı asla bırakmayın. Aşkı bulacak kadar şanslıysanız, onunda olduğunu hatırlayın.” dedi. 

Ekonomik göstergeler çok iyi değil, enerjiye çok para veriyoruz. Güneş, elektrik, rüzgar, kömür varken bunlardan yeterince faydalanamıyoruz, dışarıya para akıtıyoruz. En son açıklanan dış açık verileri borcun kar yumağı gibi katlanarak büyüdüğünü gösterdi. Korona bir yandan insanların canını almaya devam ediyor, işsizlik büyüyor. Bağ bahçede üretim azaldı, iklim değişikliği susuzluğu getiriyor. 
Para piyasalarında söylenenler yapılmaz ise döviz yukarı gidecektir. Altının onsu kar satışları ile geriledi. Bana göre piyasayı korona nedeniyle sanal paraya geçişin hızlanması etkiliyor.
“Hesap açın, aktifleştirin, kazanmaya başlayın.”  

Bitcoin, Ethereum, litcoim, Riple, Neo, Amozoncoin.. ve adını benim dahi bilmediğim; gelecek vaat eden kripto paraların alınıp satılması ve gelecekte sürekli kullanımda olacağı düşüncesi ile yükselmesi yatırımcıların ilgi odağı oldu. Çok fazla zaman ve komisyon harcamadan erişim sağlandığı ve aktarımı internet üzerinden yapıldığından kolaylık getiriyor. Böylece dijital paralar, “fiziksel olmayan paralar” bugünlerde en çok konuşulan konudur.  Ancak alımı ve satımı için yatırımcıların çok duyarlı ve bilgili olması gerekir. Çok hızlı yükseldikleri gibi çok hızlı düşüyorlar. 
Stephen Hawking’in bir sözü ile bitirmek istiyorum; "Çalışmak, yaşama anlam katan ve insana yaşama amacı katan şeydir ve onsuz olmaz. Hiçbir şey sonsuza kadar sürmez. Öyleyse mutlaka yapılacak bir şey vardır. Hayatı sevin, mücadeleye devam edin, hayat var, umut da var…"

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI