HİÇBİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK  - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

24 Mart 2020 Salı

İnsanları yönetmek süper bir meziyet ister. Bu işe sanat diyende var, bilgi diyende var. Güçlü bir sivil toplum yolundaki adımlarımız yetersiz kaldı. Bugün koronavirüsü etkilemesi ile bu belirsiz acıları yaşayınca, daha iyi anlayacağız, bilimin ne kadar değerli olduğunu. O her şey güzel olacak popülizmi çöktü, insana, insan sağlığına yatırım yapılacak döneme girdik.
Geçmişi çok arayacağız ama artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.

Dünyayı etkileyen korona virüsü 15 bin can aldı, maalesef daha da alacak. Her yerde yumuşak başlayan önlemlere vatandaşlar uymayınca; önlemler sertleşiyor. Bankalar dünden itibaren mesai saatlerini kıstı, borsada çoğunluk çıkışta, ticaret durağana geçti. Ulusların birbiri ile olan ticareti yavaşladı. Bankalar kredi faiz ve anapara taksit ödemelerini erteledi. Turizm durdu. Dünya Turizm Forumu Enstitüsü (World Tourism Forum Institute) Başkanı Bulut Bağcı, küresel turizm pazarının yıllık 1.7 trilyon dolar olduğunu belirterek, koronavirüs nedeniyle bu yıl 1 trilyon dolarlık kayıp beklediklerini ve sektörde 50 milyon çalışanın işini kaybetmekle karşı karşıya olduğunu söyledi. Bu Türkiye’yi de vuracak.

Ülkeler, bankalar destek paketleri açıklıyor. Açıklamak zorunda. Bu likidite ortaya çıktıkça dolar değer kazanmaya devam ediyor. Karşılıksız piyasaya para sürmek ekonomiyi ayakta tutuyor, ancak gelecekte bunun bir şekilde örtülmesi gerekecek. Devletler elindeki parayı vatandaşına vererek moral motivasyon yapmasına rağmen endeksler aşağı gidiyor. Bu yetmiyormuş gibi Sudi Arabistan ile Rusya arasındaki petrol inatlaşması bizim gibi petrol tüketici ülkelere yararken, bunun acısını bu ülkeler bir şekilde çıkarmanın peşinde olacaklar. 

Dün, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Kısa Çalışma Ödeneğine ilişkin Twitter hesabından paylaşımda bulundu. Yeni tip koronavirüs salgınından olumsuz etkilenen tüm işletme ve girişimcilere çağrıda bulunan Hisarcıklıoğlu, paylaşımında, "Çalışanını koru, istihdamını düşürme, ihtiyacın olan kaynak Kısa Çalışma Ödeneğinde. Başvurular bugün başladı. iskur.gov.tr adresinde detaylı bilgiler yer alıyor." ifadesine yer verdi. Bu tehlikenin ne kadar büyük olduğunu gösteriyor. Artık öyle lüks harcamalar duracak. Sağlık sektörü bir numara olacak. Evet, yatırımcıya tavsiyem, elindekini korumak olacak. Bunun içinde iyi düşünmek, önce sağlıklı yaşam sonrada dünyanın dönüşüne ayak uydurmak, bilime değer vermek en iyisi olacak… Sağlıcakla kalın…

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI