IMF heyetti neden geldi? - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

26 Eylül 2019 Perşembe


IMF ekibi ekonomik ve finansal gelişmeleri değerlendirmek, ülkenin finansal ve ekonomik politikalarını hükümet ile Merkez Bankası yetkilileriyle görüşmek üzere her yıl ülkemizi ziyaret ediyor. IMF yetkilileri çoğunlukla milletvekilleri, iş dünyasından temsilciler, sendikalar ve sivil toplum temsilcileriyle de bir araya geliyor. Sonrada nasihatlerde bulunup gidiyorlar.
Bu defa ne oldu?
IMF heyeti muhalefet parti üyeleri ile görüştü, hükümet kanadı olmaz dedi.                                               Neden?
Güzel bir atasözümüz var, “Yarası olan gocunur”  
Acaba olumsuzlukların,  iyi olmayan gidişatın, israfın, döndürülmesi gereken- kapıya dayanan borçların, halkın bilmesi mi istenmiyor? Yoksa birilerinin dediği gibi her şey yolun damı gidiyor.
15 yıldır sattık, özelleştirdik.
İnşaat sektörü durdu; İstanbul’da Devletin desteği ile bankaların arkasında olduğu, ev proje Fikirtepe rüyası durdu. Sanayi Bakanlığının Gebze’de yapımına başlayıp, duran Türkiye’nin göz bebeği olacak teknoloji üssü beklemeye geçti. Türkiye’de sadece inşaattan etkilenen (kayıtlı-kayıtsız) 1 milyon kişi oldu. Buna küçülmekte olan otomobil, beyaz eşya, ayakkabı, mobilya, kuyumculuk, plastik sanayide eklendi. İşsiz kalan bu insanlar biriktirdikleri ile geçiniyor. Bu sürdürülebilir değil. Bir kısmı kredi kartını, bir kısmı kredi borcunu ödeyemiyor. Bu işsizler ordusuna her yıl yeni Üniversiteli mezun olanlarla birlikte 800 bin işsiz daha ilave oluyor. Sanayi daralıyor, işsiz insan sayısı 4 milyon 500 bini geçti. Bu resmi rakama kayıt dışı işsizler de eklenirse rakam 5 milyonu geçiyor. 
Turizmde, Dünyanın en eski seyahat şirketi Thomas Cook, tasfiye sürecine girerken; bu durum şirketten alacağı olan çok sayıda Türk işletmenin zor duruma düşmesi ve Türkiye'nin bir sonraki turizm sezonunun olumsuz etkilenmesi ile sonuçlanabilir. Petrolde yükseldi, dış açık yine etkilenebilir.
Sermayesi akımı durağan, yeni fabrikalar kurmak öyle kolay olmayacağına göre, en iyi istihdam yaratmanın yolu tarımdır. Zaman daraldı, toprak devrimini ya da destekli tarımı devletin teşvik etmesi düşünülmelidir. Kısa zamanda krizden çıkışın yolu bu olabilir. İnsan üretince mutlu olur, insan sevince, sağlıklı olursa, karnı doyarsa mutlu olur. Avrupa’nın, Asya’nın tarım üreten tahıl,  sebze ve meyve ambarı olabiliriz.
Piyasalarımıza bakacak olursak Sudiler ile İran arasında olduğu söylenen gerilim petrolü, altını etkiliyor, her ikisi de yönünü yukarı çevirdi. Bankalar TL faizleri düşürdükçe piyasaya çıkan para beklenen etkiyi göstermiyor. Bir kısım mevduat sahibi başka enstrümanlara geçiyor. Borsaya yurt dışından yeni taze nakit akışı olmadığı için zikzaklar çizmeye devam ediyor. Bu arada ortamdan faydalanmaya kalkan yatırım acentelerde boş durmuyor. Daha çok kazanmak istiyorsan bize gel telefonları bugünlerde çoğaldı. Bu ortamda en iyisi güven duyduğunuz her an nakite dönecek yatırımlar yapmaktır. Haftaya görüşmek üzere…

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI