İYİ DÜŞÜN İYİ OLSUN - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

2 Ocak 2020 Perşembe

Yılbaşı gecesi, bir kesim olan biteni umursamadığından, bir kesimde derdini unutmak için eğlenirken; bunların yanında bir kesimde her gün kötüleşen koşullarını düşünerek 2020 merhaba dedi.
Türkiye’de her geçen gün hayat bir önceki yıla göre pahalılaşıyor. Temel gıda fiyatları artarken reel olarak ücretler düşüyor. Asgari ücrete verilen (2 bin 020.- TL den 2 bin 324.-)  304._Tl artış yeterlimi? Vatandaşlar pazardan elimiz boş dönecek derken Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay verilen zammı beğenmediklerini söyledi.

Toplumsal sorunlar ağırlaşırken, ekonomide ki zayıf toparlanma krizi atlatmamıza yetecek mi? Bugün Türkiye için yüzde 5 büyüme beklentisi içinde olan hükümet bunu başarabilecek mi? 
Türkiye’nin en büyük iki probleminden biri Enflasyon, diğeri de işsizliktir 2020 yılında da bunlarla mücadele dereken büyümenin yüzde 5 olacağını beklemek pek gerçekçi görülmüyor. Bu oranın yüzde 3 olması benim beklentimdir. TÜİK işsizliği yüzde 13,8 olarak açıklarken, gizli işsizlik, mevsimlik ve geçici işsizler bu rakama dâhil değildir. Bu rakam durağan olan inşaat işçilerini de eklersek yüzde 16 yaklaşıyor.

Tüketici kredisi destekli büyüme yeni yılda bitti. 0.49 taşıt kredisi kampanyası sona erdi. Bankaların bir kısmı görev zararı yazdı. Bu kredilerin bir kısmı geri dönmüyor.  Yabancı para mevduattaki büyüme hala engellenemedi. Bu dövizin yukarı gideceğini bekleyen hesap sahiplerinin çokluğunu gösteriyor. Altının onsu 1520 dolar civarına yükseldi.  BİST yılsonunu 114 binde tamamladı, umalım artış sürsün. 

Köprü geçişlerine yılbaşı itibariyle yüzde 14 zam geldi. Tapu harçlarındaki indirimin de süresi doldu. Bundan sonra 250 bin liralık bir daire alan kişide satan kişide yüzde 2 tahsil edilecek. Bu alanda 5 bin, satanda 5 bin olmak üzere 10 bin Tl demektir. 

Yerli otomobil için stant verildi. Bazıları montaj ağırlıklı olacağını söylerken, hükümet kanadı tamamen yerli olması için uğraşacaklarını söyledi. Ekonomistler de Hindistan’ın Tata markasına dönmesi olasılığına dikkat çekerek, iyi olur inşallah temennisinde bulundular.

İyi düşün iyi olsun derseniz, sizlere Çanakkale savaşında ki Seyit onbaşıyı örnek vermek istiyorum.  Seyit Onbaşı 215 kg. mermiyi kaldırabileceğine inanarak yüklenmiş, zihinsel odaklanma neticesinde, enerji birikimiyle topu taşımıştı. O topu daha sonra hiçbir kimse kaldıramadı.
Öyleyse önce inanmak ve enerjiyi iyi kullanmak gerekiyor.

Herkese yeni yılda enerjisini iyi kullanması fizikçi Nikola Tesla’nın dediği gibi işine odaklanmasını dilerim… Başarı dünyanın öteki ucundaki bilgiye anında ulaşılması ile olacaktır. Bunun adı enerji devrimidir. Enerjisini iyi kullanan da kazanacaktır…
Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI