İYİ İNSAN, KAZANIR… - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

16 Ocak 2020 Perşembe

İran, ABD ile baş edemeyeceğini anlayınca piyasalar duruldu. ABD ve İran’ın savaş taraftarı olmadığını açıklaması olumlu algılandı.

Küresel piyasalar nefes almaya başladı, döviz ve altın düşerken; Borsa uçtu. Ancak bu uçuş iç piyasa ile yeterince gidemez, mutlaka dışarıdan sermaye akımı olmalı. Buda güven demektir.
Haftaya ilk SPK toplantısı var. Bu toplantıda TCMB ağırlıklı olarak bekle gör politikası uygulama olasılığı yüksek. Buna rağmen bazı ekonomistler yine de faizler 0.50 veya 1.00 puan düşer beklentisinde.  Bankalar 2020 yılında Türk Lirası kredi faizlerini büyütmeyi hedefledi. Ancak batık, ya da geri dönmeyen, tasfiye olan alacakların oranının %7-8’e ulaşmış olması, deyim yerindeyse “yoğurdu üfleyerek yemek” gibi, çok dikkatli davranıyorlar.

Mevduatta beklenti, dövizin bozulup, Türk lirasına dönmesidir.  Oysa Ocak ayında döviz borç ödemesi var. Ocak ayını Şubat ve Mart ayları bekliyor. Eğer ki faizler düşerse dışarıdan faiz için sermaye gelmez. Ve para mevduattan çıkıp başka enstrümanlara gider. Bugün BİST’in bir adım daha atması beklenebilir, sonrası durağandır.
Türkiye’nin gelişmesi ucuz maliyetli paranın gelmesi ile olur. Bunun için vadesiz, maliyeti düşük para bulmak gerekir. Bunun için içeriye dönük müdahaleler devam ediyor. Vergiler, zamlar, cezalar artıyor.
Geçen yıl inşaat ve otomobil piyasası için kötü bir yıl oldu. Tarımda yaygınlaşan GDO’lu ürün ekimi (fazla ilaçlama, fazla ekin alma, fazla kazanç) sağlıksız ve hastalık yapıyor, hem de dışarıya giden zehirli ürünlerin geri gelmesine neden oluyor. Bu nedenle tarım ilaçları satan ve kullananların iyi denetlenmesi gerekiyor. Bir yandan da Çukurova’yı vuran sel felaketi çiftçilerimi üzdü. 
Dünya denilen gezegende bir gizemli yolculuk yapacak olursak, işsizliği çözmenin yolu nüfus artışını sınırlamakla olmuştur.

Bizde ise nüfus artışı karşısında birde eldeki istihdamın işsiz kalması bırakın büyüme beklentisini, işsizliği tepe seviyelere çıkardı. Bu gün %15’i bulan işsizlik rakamları gelecekte daha da kötü neticelere yol açacaktır.  Gençlere hep adımlarını iyi atmalarını tavsiye ediyoruz.

Önemli olan tarladan geçip, taşlı yolu geçip, asfalta ve otobana ulaşmaksa, iyi yetişmeliler. Bilim insanlarının dediği gibi “ para erdemi getirmez, erdem parayı getirir”  Mutlu olmak isteyen her insanın başta erdemli, akıllı, işine sadık, girişimci; donanımlı olması gerekir.  Özgür olmak istiyorsan aklını kullanmayı bilmelisin. Dünya yüzündeki gelişmişliği yakalamak için iyi beslenip, enerjini iyi değerlendirmelisin. Bilgi çağında bir parmağınızın ucundaki değişimleri takip etmelisin. İyi yetişen gençler, elbette iş bulacak. Ve iyi yatırım yapanlarda kazanacak..
Her rüyanın bir sonu, her gecenin bir sabahı var, her şeyin gönlünüzce olması dileğiyle..

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI